Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’ın AB Çıkışı Türkiye’de Karşılık Buldu

Avrupa Komisyonu’nun paylaştığı son araştırma AB’ye güvenin en çok Türkiye’de yükseldiği sonucunu ortaya koydu. Detaylar haberde…
Erdoğan’ın AB Çıkışı Türkiye’de Karşılık Buldu
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta NATO zirvesinde, uzun yıllardır Avrupa Birliği (AB) kapısında bekleyen Türkiye’nin içeri alınması şartını masaya getirmesinin ardından paylaşılan Avrupa Barometre raporu kamuoyunun beklentisini ortaya koydu.

Ülkeler genelinde kamuoyu yoklaması olarak Avrupa Komisyonu tarafından her yıl yayınlanan Avrupa Barometresi (Eurobarometer) raporuna göre AB’ye güven en çok Türkiye’de arttı.

Özellikle Rusya-Ukrayna savaşında işgale direnç gösteren Kiev’e verdiği destekle geçen yıldan beri adından söz ettiren AB, rapora göre 2022-2023 yılları arasında gördüğü güvende çarpıcı bir artış kaydetti.

En yüksek artışın yaşandığı Türkiye’de geçen yıla göre yüzde 12 puanlık artışla halkın yüzde 41’inin AB’ye güven duyduğu görüldü.

AB’ye en çok güvenin arttığı ülkeler arasında; nüfusun yüzde 57’sinin duyduğu güvenle Bosna Hersek, yüzde 77 ile Arnavutluk, yüzde 54 ile Karadağ ve yüzde 32 Sırbistan yer aldı.

GCM Yatırım Banner

NATO’nun Varlığı İlk Kez Yüksek Çoğunlukla Sorgulanıyor

Raporda, Avrupa’daki güvenlik endişeleri de kayda geçti. Buna göre Avrupalıların yüzde 77’si NATO’dan bağımsız bir AB savunması talep ediyor.

Böylece çıkan sonuç, AB tarihinde ilk kez NATO’nun varlığının sorgulandığı yönünde yorumlandı. AB üyesi ülkelerde halkların NATO’dan sıyrılmak ve özgün savunma gücü kurmak için beklenti halinde olduğu görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.