Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Tarım Kredi ve Zincir Marketler Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tarım kredi indirimleri ve zincir marketler konusunda değindi.
Erdoğan’dan Tarım Kredi ve Zincir Marketler Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antoino Guterres ile beraber, Lviv’de üçlü zirveye katılım sağlamıştı.

Erdoğan, Ukrayna’dan dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna tahılının ihracı amacıyla kurulan mekanizmanın faaliyetlerinin artırılarak sürdürülmesi için atılabilecek adımlar üzerinde durulduğunu, diplomatik sürecin canlandırılması için uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiği söyledi.

Savaşın Ukrayna’da yarattığı yıkımın boyutlarını ve yapılan yardımların da masaya yatırıldığını kaydeden Erdoğan, “Bugüne kadar olduğu gibi Ukrayna’nın yeniden imarı sürecinde de Türkiye’nin yanlarında olacağını ifade ettim. Sayın Zelenski de gerek ülkemizin güçlü desteği gerekse diplomatik çabaları karşısında memnuniyetini dile getirdi.”

Tarım Kredi ve Zincir Marketler

Geçtiğimiz günlerde Tarım Kredi Kooperatif marketleri üzerinden vatandaşlara indirimli ürün satışı uygulanmıştı. Yapılan uygulama ile beraber tarım kredi marketlerinin cirosunda 7 kata varan artış yaşanmış ve rekor kırılmıştı.

Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım Kredi Kooperatiflerinin attığı adımla vatandaşlara uygun fiyatlı ürünleri ulaştırırken bir yandan da birilerini terbiye ettiklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan, Tarım Kredi marketlerindeki olayla, diğer zincir marketlerin fiyatları hemen indirmeye başladığını belirterek, “Bizim derdimiz zaten para kazanmak değil. Burada tek derdimiz piyasayı balanse etmek, vatandaşa ucuz, kaliteli ürün yetiştirmek.” diye konuştu.

Erdoğan: Ekonomik İstikrarı Sürdürmeyi Hedefliyoruz

Erdoğan: Ekonomik İstikrarı Sürdürmeyi Hedefliyoruz

Türkiye Ekonomi Modeli ile makro ekonomik istikrarı sürdürmeyi hedeflediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, cari dengede kalıcı iyileşmeyi hedefleyen bir politikalar bütünü olarak bunu ifade ettiklerini söyledi.

Modeli oluştururken Türkiye’nin geçmiş tecrübelerini, iç ve dış dinamiklerini, sahip olduğu jeostratejik avantajı, Covid-19 salgını ve sonrasında yeni küresel ekonomik düzenin ortaya çıkarmış olduğu fırsatları kapsayan birçok parametrenin dikkate alındığını ifade etti.

Serbest piyasa ekonomisi ilkelerinden asla taviz vermediklerini aktaran Erdoğan, modelin temel politika araçlarını, Türk lirası tasarrufların özendirilmesine yönelik adımlar, selektif kredi politikaları, yatırım ortamının iyileştirilmesine dönük tedbirlerin oluşturduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoan son dönemde model kapsamında uyguladığımız politikaların olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını belirterek, IMF’nin yaptığı son açıklamalara atıfta bulundu.

Türkiye’nin ekonomik olarak dünya ülkelerinden farklı bir konumda olduğunu, çok daha isabetli bir büyüme parametresini yakaladığını IMF’nin kendisinin ifade ettiğini söyledi.

Önümüzdeki dönem için Türkiye’yi olumsuz değil, tam aksine olumlu gelişmelerin beklediğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.