Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Suudi Arabistan ile Yeni Bir Dönem Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, iki ülkenin iş birliğini artıracak adımlardan bahsetti.
Erdoğan’dan Suudi Arabistan ile Yeni Bir Dönem Mesajı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu. Sulh ve sükunun hakim kılınması, sorunların diyalog ve diplomasi yoluyla çözülmesi için samimiyetle çaba harcadıklarını ifade ederek, “Ziyaretimiz tarihi, kültürel, beşeri bağlara sahip iki kardeş ülke olarak yeni bir işbirliğini başlatmak yönündeki ortak iradeyi başlatmak tezahürüdür.” dedi.

Ziyareti Hadim’ül Haremeyn’in daveti üzerine gerçekleştirdiklerini, siyasi, askeri, ekonomik, kültürel ilişkilerin artırılması noktasında yeni bir dönemin başlaması için gayret göstereceklerini söyledi.

Suudi Arabistan’ın yatırımlar açısından özel bir konuma sahip olduğunu, son 20 yılda Türk müteahhitlerin 24 milyar dolara ulaşan projeleri hayata geçirdiklerini açıkladı.

Bu yıl haccın ve umrenin başlayacak olmasından memnun olduğunu, Diyanet İşleri Başkanlığının gerekli çalışmaları sürdürdüğünü ifade etti. Suudi Arabistan ise sağlık, savunma sanayi, tarım teknolojileri, finans gibi alanlarda iş birliğinin artırılması için enine boyuna görüşme yapacaklarını anlattı.

“Suudi Arabistan’ı hedef alan İHA ve füze saldırılarını bir kez daha kınıyorum.” diyen Cumhurbaşkanı, “Gerek Hadim’ül Haremeyn’in gerekse veliaht prensle yapacağımız görüşmelerde bu konuları ele alacağız. İlişkilerimizi geçmişte olduğunun da ötesine taşıyacağıma inanıyorum Bu ziyaretimiz yeni bir dönemin kapılarını aralayacaktır..” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Ardından Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili yöneltilen sorulara cevap verdi. Bölgede barışın yakın olmasını temenni ettiklerini, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in kendisiyle görüştükten sonra Putin ve Lavrov ile görüştüğünü belirtti.

Bu görüşmelerin ardından tekrardan kendilerini aradığını söyleyerek, “BM’nin devreye girmesinin gelecek açısından olumlu olduğu kanaatini o da serdetti. Sayın Putin’in arama gerekçesi malum Rusların Amerika’daki bir vatandaşlarının orada esir alınması ve Amerika’nın da Moskova’da bir vatandaşlarının aynı şekilde esir alınması. “ dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.