Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Mülteci Yorumu: Kapımıza Gelen Kimseyi Geri Çevirmedik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Mülteciler Günü sebebiyle düzenlenen konferansa bağlanarak, önemli açıklamalarda bulundu.
Erdoğan’dan Mülteci Yorumu: Kapımıza Gelen Kimseyi Geri Çevirmedik
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ev sahipliğinde Parlamentolar Arası Birlik (PAB) ile ortaklaşa düzenlenen Küresel Parlamenter Göç Konferansı’na video konferans yöntemiyle bağlandı.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde yapılan konferansta, küresel olarak göçmen sayısının 275 milyon, mültecilerin 30 milyon ve yerlerinden edilen kişi sayısının 85 milyona yaklaştığını açıkladı.

Rusya-Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle, mevcut mülteci sayısına 5 milyon kişinin daha eklendiğini belirtti.

Erdoğan konuşmasını “Bu insan hareketliliğinde maalesef içimizi acıtan pek çok manzarayla da karşılaşıyoruz. Zulümden, baskıdan, açlıktan kaçarak güvenli bir gelecek kurma ümidiyle çıkılan yolculuklar, kimi zaman felaketle neticeleniyor.” sözleriyle sürdürdü.

Çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 30 bine yakın göçmenin Akdeniz’de hayatını kaybettiğini söyleyen Erdoğan, Avrupa’ya sığınan on binlerce Suriyeli çocuğun akıbetinin ise bilinmediğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Neredeyse her gün Yunan güvenlik güçleri tarafından zulmedilen, soyulan, darp edilen ve katledilen mültecilerin dramlarına şahit olduklarını, mülteci sorununu esas olarak komşu ülkelerin çektiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre yüksek gelirli ülkelerin 1000 kişi başına ortalama 2,7 mülteci barındırdığını, öte yandan orta ve düşük gelirli ülkelerde bu sayının 5,8 olduğunu açıkladı.

“Kabul ettikleri birkaç yüz mülteciyi reklam malzemesi olarak kullananlar, derinleşen insani krizler karşısında hiçbir sorumluluk üstlenmiyor.” diyen Erdoğan, göç sorununun tarih boyunca sosyal hayatın bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.

Suriye’deki çatışmalardan kaçan 3,6 milyon Suriyeli sığınmacının kabul edildiğini söyleyerek, “Kapımıza gelen hiç kimseyi etnik kimliği, dini, kültürü, meşrep ve mezhebi sebebiyle geri çevirmedik. Son 7 yıldır dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkeyiz. Tarihimizin, kültürümüzün ve inancımızın bize yüklediği bu görevi inşallah bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğiz. “ dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.