Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Yumuşak Güç Alanlarında Mesafe Kat Etmeliyiz

İstanbul Mushafı'nı Takdim ve Tanıtım Programı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sporun, kültür ve sanatın önemine yönelik açıklamalar geldi.
Erdoğan: Yumuşak Güç Alanlarında Mesafe Kat Etmeliyiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Mushafı’nı Takdim ve Tanıtım Programı‘na katılarak açıklamalarda bulundu. İstanbul’un hat sanatının merkezi olmayı sürdürmesinin medeniyetin gücünü, tarihimizin devamlılığı, geleceğimizin aydınlığını gösterdiğini söyledi.

Medeniyetimiz ve kültürümüzde yazının çok kıymetli olduğunu söyleyerek, “Büyüklerimizin üzerinde yazı bulunan herhangi bir kağıdın bile ayaklar altında kalmasına rıza göstermediklerini hatırlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Yazıya geçirilen eserin Kur’an-ı Kerim olduğunda insanların hem gözünü hem gönlünü okşayan nüshaların çıktığını dile getirdi. Tarihin farklı medeniyetlerin yükselişine ve düşüşüne şahitlik ettiğini, son birkaç asırda dünyaya Avrupa ve Amerika merkezli Batı medeniyetinin damga vurduğunu sözlerine ekledi.

İstanbul Mushafı'nı Takdim ve Tanıtım Programı Erdoğan Konuşması

Batı medeniyetinin dünyayı sanat, kültür, sinema, dizi, müzik, resim, sporu gibi yumuşak güç unsurlarıyla istila ettiğini belirterek teknolojiye değindi. “Burada teknolojinin bizatihi kendisiyle muhteviyatın ayrımını iyi yapmak gerekiyor. İnternet, sosyal medyayı kullanmak herkesin hakkıdır. Şayet içeriğini siz üretmiyor, dilini siz yönetmiyorsa kısa sürede sizi gönüllü şekilde esir alan silaha dönüşür.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin devleti güçlendirerek, ekonomiyi geliştirerek, siyasi ve sosyal birliği tahkim ederek mücadelesini sürdüreceğini ifade etti. “Asıl mesafe kat etmemiz gereken yumuşak güç alanları sanat, kültür, akademi, medya, sporu ihmal etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Ülkenin altyapı eksikliklerinin tamamladıkça, özgürlük ve demokrasi taleplerini karşıladıkça bu alana daha çok vakit ayırılacağını sözlerine ekledi.

Mimar Sinan Camii’ni inşa ederken bu anlayışla hareket edildiğini söyleyen Erdoğan, “İstanbul Mushafı’nı da medeniyetimizin yeni inkışafı, sembolü olarak görüyorum. İnşallah bunun devamı gelmeli. Hüseyin Kutlu hocama, emeği, gayreti, eseri için özellikle teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın