Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Yatırım ve İstihdam Odaklı Bir Üretim Ekonomisi Tasarlıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonrası Külliye'de yaptığı balkon konuşmasında ekonomiye ve yeni yatırımlara dair önemli mesajlar verdi.
Erdoğan: Yatırım ve İstihdam Odaklı Bir Üretim Ekonomisi Tasarlıyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye, dün tarihinin en kritik seçimini yaşadı. Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında süren kıyasıya rekabette, Türk halkının tercihi Erdoğan’dan yana oldu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener saat 23.00 sularında yaptığı açıklamada Erdoğan’ın yüzde 52,14, Kılıçdaroğlu’nun yüzde 47,86 oranında oy aldığını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak geçici sonuçlar sonucunda Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçildiği görülmüştür.” şeklinde açıklama yaptı.

Cumhur İttifakı cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, 5 yıl daha görevde kalacağının kesinleşmesini ardından Külliye’de balkon konuşması yaptı.

Muhalefeti ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu hedef alan sözlerinin yanında, ekonomiye dair yaptığı açıklamalar da dikkat çekti.

Erdoğan konuşmasına “Siz Cumhur İttifakı’nı mahçup etmediniz, yalnız bırakmadınız. Bu yolda beraber yürüdük. Gece gündüz demeden yürüdük ve sizler bu görevi yine bizlere verdiniz. İnşallah Türkiye Yüzyılı’nı beraber inşa ve ihyaya devam ediyoruz.“ sözleriyle başladı.

Kazanan Türkiye’dir, Kazanan Demokrasidir

“Kazanan sadece biz değiliz. Kazanan Türkiye’dir, kazanan demokrasimizdir.” diyen Erdoğan, milletin kendilerine verdiği sorumluluğun gereği olarak kimseye kırgın, küskün, kızgın öfkeli olmadıklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Seçim sürecindeki tartışmaları bir tarafa bırakıp, bundan sonra milli hedeflerin etrafında bütünleşme ve birleşme vakti olduğunu söyledi.

“Seçimler bittiğine göre artık tüm vaktimizi ve enerjimizi çalışmaya, eser üretmeye, hizmet vermeye tahsis edeceğiz.” diyen Erdoğan, 6 Şubat depremlerinin yaralarını sarmak, şehirleri yeniden ayağa kaldırmak ve insanları hayata bağlamanın öncelikli hedefleri arasında yer alacağını aktardı.

Enflasyonun Yol Açtığı Fiyat Artışlarıyla Mücadele Sürecek

Enflasyonun yol açtığı fiyat artışları sıkıntılarını ve refah kaybını gidermenin önümüzdeki günlerin en acil konu başlıklarından olacağını belirtti.

“Bunları başbakanlığım döneminde faizi 4.6’ya, enflasyonu 6.2’ye indirerek ispatlayan biz değil miydik? Biz bu işi yaşadık, yaptık ama bunları böyle bir derdi var mı? Bunlarla laf ola beri gele. Yaparsak yine biz yaparız. Evet şu anda faiz 8,5’a indirildi ve enflasyonda inecek. Onlar bizimle yarışamaz. Onlar IMF’nin kapısında nöbet tutarlar.” şeklinde konuşarak, yolunda emin adımlarla yürüdüğünü sözlerine ekledi.

Güven ve istikrarın çok önemli olduğunu, güçlü bir ekonomi yönetiminin bu iki kavramın üzerine kurulacağını, bir finans yönetimi, yatırım ve istihdam odaklı bir üretim ekonomisi tasarladıklarını dile getirdi.

“Sanayi, enerji her alanda giderek artan üretim gücümüzün sağladığı imkanlar herkesi şaşırtacak yeni bir ekonomik atılımın lokomotifi haline getireceğiz.” diyerek, bir ay süreyle ücretsiz doğalgaz ve Gabar’daki petrol hakkında da konuştu.

Eğitim, sağlık, ulaşım, enerji, sanayi, tarım, turizm, spora kadar her alanda yatırımlara devam edeceklerini, ülkenin şartlarına ve gençlerimizin beklentilerine karşılık gelecek uygulamaları genişleterek sürdüreceklerini ifade etti.

Sağlıkta sigorta sistemini daha ileri taşıyacaklarını, şehir hastanelerini artıracaklarını, kalkınmanın temel altyapısı olan ulaştırma ve enerjide yatırımları küresel düzeye taşıyacaklarını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın