Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Ülkemizi Doğal Gaz Üssü Haline Getireceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya dönüşünde yaptığı açıklamada tahıl meselesi başta olmak üzere gündeme dair konular hakkında bilgi aktardı.
Erdoğan: Ülkemizi Doğal Gaz Üssü Haline Getireceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’dan dönüşünde, uçakta gazetecilere değerlendirmelerde bulundu ve yöneltilen soruları yanıtladı. “Rusya Devlet Başkanı değerli dostum Sayın Putin’in davetine icabette Soçi’ye yaptığımız ziyareti tamamlamış bulunuyoruz. Yaptığımız görüşmelerde Rusya ile ikili ilişkilerimizi, bölgesel ve küresel gelişmeleri etraflıca ele aldık, önümüzdeki döneme dair görüş alışverişinde bulunduk.” diyen Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu.

Şu an 69 milyar dolar olan ticaret hacmindeki büyümeyi sürdürmek istediklerini ve 100 milyar dolar hedefe ulaşmayı planladıklarını aktardı. Görüşme kapsamında ekonomik ilişkileri bu doğrultuda, her yönüyle ele alma fırsatı bulduklarını söyledi.

Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yeniden canlandırılmasının tüm dünya bakımından öncelikli bir konu olduğunu, bu konuda Birleşmiş Milletler (BM) ile yakın temas içinde olduklarını ifade etti. Rusya’da bu konu için gerekli görüşmelerin yapıldığını ve kısa sürece neticeye varılacağına inandığını dile getirdi.

BM’nin Türkiye’nin katkıları neticesinde girişimin yeniden canlandırılmasının önünü açacak yeni bir paket hazırladığını söyledi.

Temennimiz Savaşın Adil Bir Barışla Sonlanması

Ukrayna ve Rusya savaşında, Türkiye’nin ilk günden beri barışı, diyaloğu ve diplomasiyi savunduğunu, daha fazla kan dökülmesinin önüne geçmek için yoğun çaba harcadıklarını, sorunu körüklemek yerine her iki tarafın da ortak bir zeminde buluşmasını sağlamaya çalıştığını anlattı.

GCM Yatırım Banner

1,5 yıldır süren savaşın hala devam ettiğini ve ufukta umut verici bir manzara olmadığını söyleyen Erdoğan, “Türkiye olarak dün olduğu gibi bugün de savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz, taraftar istediğinde üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu tekrar ifade ettik.” dedi.

Temennilerinin bir an önce bu savaşın uluslararası hukuk temelinde adil ve kalıcı bir barışla sonlanması olduğunu dile getirdi.

Suriye’de Deyrizor’da Arap aşiretlerle PKK/YPG’li teröristlerin çatışması konusunda, katılımın artmasıyla Arap aşiretlerin güçlendiğini belirtti.

Putin’in, Arap aşiretlerinin bir araya gelerek, terör örgütüne karşı mücadele vermesinin önemli olduğu yönündeki sözlerini aktardı.

Arap aşiretlerin oraların gerçek sahipleri olduğunu, terör örgütüne karşı mücadele vermesinin önemli olduğunu ifade etti.

Esed Gelişmeleri Maalesef Tribünden İzliyor

“Esed bizim normalleşme ile ilgili Türkiye-Rusya-İran-Suriye formatında atılan adımları maalesef uzaktan, tribünden seyrediyor.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’nin bu işin içerinde yer alacağını ümit ederek bu çalışmalara kapı açtığını anlattı.

Fakat hala Suriye tarafında olumlu bir tavır olmadığını belirterek mültecilerle ilgili konuştu. Gönüllü ve güvenli geri dönüşler için BM himayesindeki siyasi sürecin canlandırılması ve gerekli koşulların oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Rusya’nın İki Tane Özel İsteği Var

Ruısya’nın Rusların tarım bankasının, Ziraat Bankasının SWIFT sistemine bağlanması ve taşımada kullanılan gemilerin sigortalanması olmak üzere iki özel isteği olduğunu açıkladı.

Gemilerin Avrupa veya başka limanlara mal taşıyabilmesi için sigorta edilmesinin şart olduğunu, Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkartılması nedeniyle de para transferi yapılamadığını, Rusların bu şartların yerine getirilmesini istediğini anlattı.

Batı’nın Rusya’ya karşı çok değişik bir bakış sergilediğini söyleyen Erdoğan,  “Değişik bakış sergileyişi sebebiyle de şu anda Sayın Putin “bana karşı bunlar edimlerini yerine getirmiyor, getirmediği için de ben bu konuda bunlarla müşterek bir çalışmanın içine girmem” diyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Enerji Sektörünü Ayrı Başlıklarla Ele Alıyoruz

“Sayın Putin ile görüşmemizde enerji sektörünü ayrı başlıklarla ele alıyoruz.” ifadesini kullanan Erdoğan, enerji ürünlerini Türkiye üzerinden Avrupa’ya ve dünyaya ulaştırılması için farklı projeleri hayata geçireceklerini anlattı.

Daha önce Türkiye’yi enerji üssü haline getirecekleri yönündeki sözünü hatırlatarak, son yıllarda yapılan yatırımlarla ülkemizi bölge coğrafyası için önemli bir doğal gaz üssü haline getireceklerinin altını çizdi.

Kazan-kazan esasına dayalı olarak yürütülen Türkiye-Rusya enerji ilişkisini her iki ülkenin menfaatine sürdürmekte kararlı olduklarını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.