Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Türk Ekonomisine Artan Güvenden Memnunuz

Erdoğan’ın öncülük ettiği kabine toplantısı sona erdi. Gündemde ekonomi, F-16 tedarik süreci ve terörle mücadele gibi önemli konular yer aldı. Erdoğan’dan önemli açıklamalar geldi.
Erdoğan: Türk Ekonomisine Artan Güvenden Memnunuz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kabine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Beştepe’de toplandı. Kabine sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan, risk primindeki düşüşe dikkat çekti ve Türk ekonomisine artan güvenden memnun olduklarını söyledi.

Erdoğan’ın 13 Şubat’ta Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE), 14 Şubat’ta Mısır’ın başkenti Kahire’ye yapacağı ziyaretlerin, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının, ABD’den F-16 tedarik ve modernizasyon tedarik sürecinin ve terörle mücadele konusunun masadaki konular arasında yer alması bekleniyordu.

Erdoğan’dan Açıklamalar

Erdoğan, yeni yılın ikinci kabine toplantısını yoğun bir gündemle gerçekleştirdiklerini söyledi.  Ekonomi başta olmak üzere pek çok konuyu ele aldıklarını belirtti. 31 Mart seçimleriyle ilgili çalışmaları yürütürken Türkiye’yi büyütme çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

Bölgede yaşanan savaşlar ve saldırıların kesintisiz devam ettiğini, bunların küresel ekonomideki belirsizliği devam ettirdiğini paylaştı.

“Risk Primindeki Düşüş Sürüyor”

Turizmde gelirin 2023 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 17 arttığını ve 54 milyar 315 milyon dolara çıktığını kaydetti. Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının 57 milyon kişiyi bulduğunu vurguladı. 2024’te turizm gelirinde hedefin 60 milyar dolar olduğunu dile getirdi.

Şimdi Kayıt Olun

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik rakamlarına dikkat çekti ve işsizliğin Aralık 2023’te bir önceki aya kıyasla 0,1 puan düştüğünü anımsattı.

Ocak ihracatını geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 artışla 20 milyar düzeyinde olduğunu, tarihin en yüksek Ocak ayı ihracat tutarına ulaştıklarını belirtti.

Uluslararası piyasalar nezdinde Türk ekonomisine güvenin artmasından memnuniyet duyduklarını, risk primindeki düşüşün devam ettiğini kaydetti.

“F-16 Kararı Memnuniyet Verici”

Amerika Birleşik Devletleri’den (ABD) F-16 talebinin de olumlu sonuçlanmasından memnuniyet duyduklarını, Türkiye’ye yönelik kısıtlamaların kaldırılmasıyla Türk Savunma Sanayii’nin daha hızlı yol alacağını aktardı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi 24 Ocak’ta misafir ettiklerini anımsattı ve ikili ticareti 30 milyar dolar hedefine ulaştırmakta kararlı olduklarını duyurdu.

Türkiye’nin uyguladığı terörü kaynağında yok etme stratejisiyle bölücü terör örgütünü dair bir alana hapsettiğini, güney sınırında “teröristan” kurulmasına müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Milli Uzay Programı çerçevesinde insanlı uzay misyonunu başarıyla tamamladıklarını, Alper Gezeravcı’nın ülkeye döndüğünü söyledi. İkinci astronotu gelecek aylarda yeni deneyler yapmak üzere yörünge altı uçuş için uzaya göndereceklerini paylaştı.

Gelecek aylarda yapacakları 4 ayrı proje kapsamında 34 kilometrenin üzerinde uzunluğa ve 18 istasyona sahip raylı sistemi İstanbul’a kazandıracaklarını açıkladı. İstanbul’da tamamlanan raylı sistem uzunluğunun 338,5 kilometreye çıktığını, şu an toplam uzunluğu 52,7 kilometre olan 4 metro hattının inşasının sürdüğünü açıkladı.

Deprem Konutları

Depremzede vatandaşlara en kısa sürede güvenli, dayanıklı ve huzurlu yuvalarına kavuşturmak için gece gündüz koşuşturduklarını dile getirdi. İki ay içinde bölgede 75 bin konutun teslimini yapacaklarını, bunu takiben her ay 15-20 bin konutu teslim edeceklerini, yıl sonuna kadar 200 bin evi teslim etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Aile ve Gençlik Fonu ile ilgili mevzuat çalışmalarının tamamlandığını, başvuruları 15 Şubat’tan itibaren başlatacaklarını açıkladı. Vatandaşlara çağrı yapan Erdoğan, felaket tellalları ve bozgunculara prim vermemelerini rica etti.

“Türkiye Bambaşka Bir Ligin Oyuncusu”

Türkiye’nin artık hem siyasi hem ekonomik hem de askeri olarak bambaşka bir ligin oyuncusu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, “Sıkıntılarımız elbette var. Sıkıntıların bir kısmı küresel ve bölgesel krizlerin yansımaları, bir kısmı da ayağımıza takılan çelmelerin bedelidir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yaşadığı sıkıntıların üstesinden geleceğini, ne enflasyonun ne de başka gayretlerin Türkiye’yi çökertemeyeceğini belirtti.

Erdoğan Mısır’a Gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Devlet Başkanı Abülfettah es-Sisi ile ekonomi, ticaret, enerji ve savunma başta olmak üzere pek çok konuyu istişare edeceklerini söyledi. Gündemlerinin ilk sırasında Gazze’ye yönelik artan İsrail saldırılarının olacağını, Hitler özentisi İsrail Başbakanı Netanyahu’nun her gün yeni bir kırmızı çizgiyi aştığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın