Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aselsan’a Talimat! Erdoğan Açıkladı: Seri Üretime Başlıyoruz

Erdoğan, Türkiye İnovasyon Haftası İnovalig ödül töreninde yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin ihracatın tüm zorluklara rağmen yükseldiğini vurguladı.
Aselsan’a Talimat! Erdoğan Açıkladı: Seri Üretime Başlıyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası İnovalig Şampiyonları Ödül Töreni’nde önemli açıklamalar yaptı. 460 başvuruyla başlanılan İnovalig’de firma sayısının 2003’e ulaştığını belirten Erdoğan, bugüne kadar 89 farklı firmaya ödül verdiklerini belirtti.

Türkiye İnovasyon Haftası çerçevesinde bundan sonra da gereken desteği vereceklerini vurguladı. Cumhurbaşkanı, “Her zaman söyledim; kardeşlerim yeter ki çalışın. Yeter ki Türkiye’nin potansiyellerine güvenmeye devam edin. Allah’ın izniyle sizi asla yalnız bırakmayız.” dedi.

İhracatçıların neye ihtiyacı varsa gidermenin, yurt içi ve yurt dışında önünü açmanın gayreti içinde olduklarını ifade etti. İhracatçılara sağlanan kolaylıkların başında hususi damgalı pasaport olduğunu, vize beklemeden müşterilerle irtibat kurabilmeleri için bu düzenlemeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

İhracat Açıklaması

Eximbank’ın 19,6 milyar dolar krediyle toplam 45 milyar dolarlık destek sağladığını, devletin ise yardımlarının toplam tutarının 8 milyar TL’yi bulduğunu açıkladı.

Türkiye’nin geçen yıl 254,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini, bu artış ile OECD ülkeleri arasında ihracatını artıran 3. ülke olduğunu paylaştı.

GCM Yatırım Banner

İhracatın yükseliş trendinin devam ettiğini belirtti ve Ekim’de ihracatın önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,2 oranında yükseldiğini vurguladı. Yüksek teknolojili ürün ihracatının payının bu yılın ilk 10 ayında yüzde 40,3’e yükseldiğini aktardı. Sadece yükte değil, pahada da ağır ürünlerde yelpazenin gelişmesi gerektiğini paylaştı.

İHA Açıklaması

İnsansız hava araçlarında (İHA) kullanılan optik kameraları Kanada’dan tedarik ettiklerini hatırlatan Erdoğan, sınır ötesi operasyonların sebebiyle firmanın ayak diremeye başladığını dile getirdi. Bu konuda ASELSAN’ı talimatlandırıklarını açıkladı.

Aselsan’ın gece gündüz çalışarak ayda 15-20 adet kamera üretip yerli İHA’lara sunmaya başardıklarını, yerli ve milli kamera sistemini Türkiye’ye kazandırdıklarını bildirdi. Şubat 2024’ten itibaren bu yeni kamera sisteminde seri üretime geçmeyi planladıklarını duyurdu.

“Türkiye’nin Önündeki En Büyük Engel”

Erdoğan, Türkiye’yi içine kapatmayı amaçlayan söylemleri iyi niyetli bulmadıklarını, son dönemde beşinci kol elamanları tarafından körüklenen lümpen faşizmin büyük ve güçlü Türkiye’nin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu belirtti.

“Türkiye’nin Önündeki En Büyük Engel”

Erdoğan, Türkiye’yi içine kapatmayı amaçlayan söylemleri iyi niyetli bulmadıklarını, son dönemde beşinci kol elamanları tarafından körüklenen lümpen faşizmin büyük ve güçlü Türkiye’nin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.