Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan ABD’ye Tepki: Nasıl Böyle Bir Şey Yapabilirsin?

Türkiye – Afrika 4. İş ve Ekonomi Forumu’nda konuşan Erdoğan, savaş gündemine yönelik yorumlarını paylaştı ve “Gazze şu an itibarıyla mazlumdur” ifadelerini kullandı.
Erdoğan’dan ABD’ye Tepki: Nasıl Böyle Bir Şey Yapabilirsin?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde Türkiye – Afrika 4. İş ve Ekonomi Forumu Kapanış Töreni’nde gündeme dair açıklamalarda bulundu. 2005’te Afrika ile ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını belirten Erdoğan, Afrika’nın Türk milletinin kalbinde olduğu kadar dış politikada da önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Afrika ile 2003 yılında 5 milyar dolar olan ticaret hacminin 41 milyar dolara yaklaştığını ve Afrika’daki yatırımların toplamının 10 milyar doları aştığını açıkladı. Türk şirketlerin Afrika’da 100 bini aşkın istihdam sağladığını ifade etti ve Afrika kıtasının hak ettiği yeri alabilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

İsrail ve Filistin arasındaki gerileme değinen Cumhurbaşkanı, meydana gelen hadiselerin kendilerini derinden sarstığını belirtti. Gerilimin bölgeye yayılması konusunda endişeli olduklarını, camilerin ve sivil yerlerin bombalanması gibi saldırıları kabul etmediklerini aktardı.

360 kilometrekareye sıkışmış 2 milyon insanın elektriğini, suyunu kesmenin en temel insan haklarının ihlali olduğunu savunan Erdoğan, bölgede kadın ve çocukların hepsinin yok edildiğini paylaştı.

“Gazze Mazlumdur”

Gazze’nin şu an itibarıyla mazlum olduğunun altını çizdi ve uçak gemisi gönderilmesinin barışa hiçbir katkı sağlamadığını ifade etti. Türkiye’deki İsrail büyükelçiliklerini her türlü koruma altına aldıklarını, bu tür dönemde her şeyin olabileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

ABD’nin silahlı insansız hava aracını (SİHA) düşürdüğünü hatırlatan Erdoğan, “Biz seninle NATO’da beraberiz. Nasıl böyle bir şey yapabilirsin.” dedi.

Gazze’ye yardım kargosu götüren uçağın saat 12.00’da bölgeye indiğini duyurdu ve insani yardımları ulaştırmaya devam edeceklerini vurguladı. Cumhurbaşkanı, özgür bir Filistin devleti olmadan bölgeye huzur gelmeyeceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın