Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Tahıl Koridoru Anlaşmasının Süresinin Uzatıldığını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahıl Koridoru Anlaşmasının süresinin uzatıldığını duyurdu. Detaylar haberde...
Erdoğan Tahıl Koridoru Anlaşmasının Süresinin Uzatıldığını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tahıl Koridoru Anlaşmasının 60 gün daha uzatılması kararı alınmasının ardında sürenin daha fazla uzatılmasına yönelik görüşmeler gerçekleşmişti. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan, Gelibolu-Eceabat Devlet Yolu Açılış Töreni’nde konuya dair önemli bir açıklama geldi.

Erdoğan, “Birleşmiş Milletlerle birlikte geçtiğimiz temmuz ayında imzalanmasını sağladığımız Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşmasıyla ilgili bir gelişmeyi dünya kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.” dedi.

“Anlaşmanın Süresinin Uzatılmasını Sağladık”

Savaşta en önemli uzlaşma noktası olan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın süresi bugün itibarıyla bittiğini söyledi. Fakat her iki tarafla da yapılan görüşmeler sonunda 19 Mart’ta bitecek olan anlaşmanın süresinin uzatılmasını sağladıklarını kaydetti.

Erdoğan, anlaşma ile bugüne kadar 800’den fazla gemiyle 25 milyon ton tahılın dünya piyasalarına sevkinin sağlandığını bildirdi. Küresel gıda tedarikinin istikrarı bakımından hayati öneme sahip olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Anlaşmanın bir kez daha uzatılması konusunda gayretlerini esirgemeyen Rusya ve Ukrayna tarafları ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne teşekkür ediyorum.”

Gelibolu-Eceabat bölünmüş yol projesi, hakkında da konuşan Erdoğan, ulaşımı 45 dakikadan 25 dakikaya düşürerek tarihi alana giden ziyaretçilere büyük kolaylık sağlayacağını ifade etti. Akaryakıttan yılda 161 milyon lira tasarruf edileceğini, karbon emisyonunda 4 bin 500 tona yakın azaltımı sağlanacağını bildirdi.

Ukrayna Anlaşmanın Süresiz Olması Konusunda Israrcı

Bugün Erdoğan’ın açıklamasının öncesinde Ukrayna’dan Tahıl Koridoru Anlaşmasına yönelik açıklama geldi.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, anlaşmanın süresiz olması konusunda ısrarcı olduklarını dile getirdi. Tahıl anlaşmasının süresiz olmasında ve otomatik olarak 120 gün uzatılması konusunda ısrar ettiklerini söyledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın