Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 120 Gün Uzatıldığını Duyurdu

Erdoğan bugün Tahıl Koridoru Anlaşması’ndaki gelişmeyi duyurarak, 120 gün süre ile uzatıldığını bildirdi. Haberin detayları aşağıda;
Erdoğan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 120 Gün Uzatıldığını Duyurdu
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün resmi Twitter sayfasından küresel sorun haline gelen tahıl anlaşması hakkında açıklamada bulundur. Erdoğan, Türkiye’nin ev sahipliği ile gerçekleşen dörtlü görüşmelerle Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 19 Kasım tarihi itibariyle 120 gün süreyle uzatıldığını duyurdu.

Bahsi geçen dörtlü görüşmelerin Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM), Rusya ve Ukrayna arasında olduğu anımsatılarak, kararın görüşmeler neticesinde alındığı kaydedildi.

11 Milyon Tondan Fazla Gıda Sevkiyatı Gerçekleşti

Anlaşmanın başlamasından beri 4 ayın geçtiğine işaret eden Erdoğan, 500’e yakın gemi ile 11 milyon tondan fazla tahıl ve gıdanın ihtiyaç sahibi ülkelere ulaştığını bildirdi. Söz konusu anlaşmanın dünya gıda temini ve güvenliği için önemine dikkat çekti.

Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 4 aylık faaliyetinde küresel çaptaki faydasının açıkça görüldüğüne de değinen Erdoğan şu şekilde bildirdi;

“Anlaşmanın uzatılması iradesini ortaya koyan Birleşmiş Milletler’e, Genel Sekreter Sayın Guterres’e, Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin’e ve Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Zelenski’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

GCM Yatırım Banner

Ukrayna Liderlerden Resmi Açıklama İstedi

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, söz konusu anlaşmanın süresinin dolmasına 2 gün kala 4 ay daha uzatıldığını açıklamıştı. Bakan gıda krizi için küresel mücadelede önemli bir adım daha atıldığını paylaşmış ve şöyle konuşmuştu;

“Girişimi 1 yıl uzatmak ve Mikolayiv limanını da buna dahil etmek için ortaklara resmi olarak başvurduk. …Mevcut sorunların çözümü için önerilerimizi sunuyoruz.”

Ayrıca bakan konuya dair Birleşmiş Milletler ve Türkiye liderlerinden de resmi açıklama beklediğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın