Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Rusya-Ukrayna Esir Takasındaki 200 Kişi Misafirimiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Hz. Ali Camii’nde kıldığı cuma namazının ardından gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Erdoğan: Rusya-Ukrayna Esir Takasındaki 200 Kişi Misafirimiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı sonrası gazetecilerin yönelttiği soruları yanıtladı. Erdoğan, tahıl koridoru anlaşması, Rusya-Ukrayna arasındaki esir takası, Yunanistan meselesi ve Mir sistemi gibi konulara açıklık getirdi.

Esir takasında 200 ismin üzerinde durduklarını ve bu isimlerin hepsinin kendilerinde mevcut olduğunu söyledi.

Bunların tamamen Türkiye’nin misafiri ve kontrolünde olduğunu söyledi. İçlerinden bir tanesinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ısrarla üzerinde durduğu bir isim olduğunu, onu da Rusya’ya gönderdiklerini açıkladı. Süreci kararlılıkla takip ettiklerini ve misafirlere sahip çıktıklarını dile getirdi.

Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili attıkları adımlara değinen Erdoğan, bu süreçte 4 milyon ton tahılın sevkiyatının yapıldığını açıkladı.

Konuşmasında “Burada bizim tabii şu andaki önemli adımlarımızdan bir tanesi Rusya tarafından gelecek olan tahıl. Şu ana kadar gelenler daha çok Ukrayna. Rusya’yı da başlattığımızda en önemlisi gübre nakli meselesi. Bunu da başlattığımızı anda özellikle fakir ülkelere, az gelişmiş ülkelere gübre naklini yapmamız onları da ciddi manada hareketlendirecektir.” sözlerine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Mir’e Alternatif Neler Var Üzerinde Durulacak

Geçtiğimiz günlerde İş Bankası ve Denizbank Rus ödeme sistemi Mir’i askıya aldığını duyurmuştu. Bu karara sebep olan ana gerekçe ise ABD Hazine Bakanlğı’nın Mir’in kullanımının Rusya dışında yayılmasına yardım edenlere yaptırım uygulamaya hazır olduğunu açıklaması olmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü konuşmasında bunun sadece Mir kart olayı olmadığını, bunun alternatiflerinin üzerinde durulacağını söyledi. Ne gibi adımlar atılacağı, neler yağılabileceği gibi çalışmaların sürdürüleceğini aktardı.

Yunanistan’ın İletişim Başkanlığı kurma kararına ilişkin olarak, “Onun İletişim Başkanlığı var da bizim yok mu? Bizim İletişim Başkanlığımız çok daha güçlü.” şeklinde yorum yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın