Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: ÖTV Artışları Türkiye’nin İhtiyaçları Nedeniyle Yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez turu dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlandırarak, yapılan anlaşmalar, vergi düzenlemeleri başta olmak üzere gündem konularını konuştu.
Erdoğan: ÖTV Artışları Türkiye’nin İhtiyaçları Nedeniyle Yapıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez turu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyaretleri sonrası dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsayan Körfez turu ziyaretlerini tamamladıklarını söyleyen Erdoğan, “Ziyaretimiz sırasında gerek şahsıma gerek heyetime gösterilen ilgi alakadan dolayı da özellikle kendilerine şükranlarımı ifade ediyorum.” dedi.

Ziyaret kapsamında çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini, ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alındığını, küresel ve bölgesel gelişmelerin değerlendirildiğini anlattı.

Kazan kazan anlayışı içinde önemli ve kapsamlı işbirliği projeleri üzerinde durduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülkelerle olan işbirliklerinin önümüzdeki dönemde daha da güçleneceğini açıkladı.

Bunun ekonomi üzerindeki müspet etkilerinin de en kısa zamanda görüleceğini özellikle savunma sanayi, enerji, müteahhitlik ve turizm gibi alanlarda hızla adım atacaklarını belirtti.

“Ziyaretimiz sırasında Körfez bölgesinin huzur ve istikrarına olan desteğimizi vurguladık.” diyen Erdoğan bölgeyle ilgili sorunların işbirlikleri ile ele alması gerektiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

50,7 Milyar Dolarlık 13 Anlaşma İmzalandı

Suudi Arabistan’la imzalanan beş anlaşma ile işbirliğinin daha da ileriye taşındığını, bu ülke ile ilişkilerin mükemmel düzeyde seyrettiğini ifade etti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile geçen yıl ticaret hacminin yüzde 25 artarak 10 milyar dolara çıktığını hatırlatan Erdoğan, bunun artarak devam ettiğini söyledi.

Türkiye ile BAE arasında ticaret konusunda çok ciddi potansiyel olduğunu, ziyaret kapsamında kabul edilen ortak mutabakatla ilişkilerin stratejik ortaklık seviyesine çıkarıldığını aktardı.

Farklı alanlarda 13 anlaşma imzalandığını ve bunların toplam değerinin 50,7 milyar dolar olduğunu hatırlattı. BAE ile enerji, ulaştırma, altyapı, lojistik, e-ticaret, finans, sağlık, gıda, turizm, emlak, inşaat, savunma sanayii, yapay zeka ve ileri teknolojiler gibi alanlarda büyük anlaşmalar imzalandığını, bunun yanında Cumhuriyet tarihimizin en büyük savunma ve havacılık ihracatı sözleşmesine imza atıldığını belirtti.

Bu ülkelerde düzenlenen iş forumlarıyla yeni ticaret ortaklarının kurulduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin otomobili TOGG’un da beğeniyle karşılandığına dikkat çekti.

İsveç’in Atacağı Adımlara Göre Hareket Edeceğiz

İsveç’in NATO üyeliğiyle ilgili düzenlemenin Meclis’e sevk edildiğinde sürecin takvime göre şekil alacağını, İsveç tarafının verdiği sözlerin, garantilerin takipçisi olacaklarını söyledi.

“İsveç’in atacağı adımlara göre de biz harekete geçeriz. NATO’nun en güçlü ikinci ordusuna sahip, NATO’nun adeta lokomotifi Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği de Birliğe canlılık ve güç katacaktır.” diyen Erdoğan, verilen sözlerin yerine getirilmesini beklediklerini söyledi.

1 Milyon Sığınmacı Evine Döndü

Suriye’nin kuzeyinde briket evlerin yapım çalışmasının sürdüğünü, şu anda 100-150 bin ev yapıldığını, bunlar tamamlandıkça Suriyelilerin geri dönmeye başlayacağını anlattı. Dönüş yapan sığınmacı sayısının 1 milyona ulaştığını ve daha da artacağını söyledi.

Konuşmasını “Filistin konusunda Körfez ülkesi olan kardeşlerimizin bizden farklı bir yanı yok. İsrail ilgili de bizim yaptığımız bazı görüşmeler var.” sözleriyle sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Temmuz’da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı, ardından da 28 Temmuz Cuma günü İsrail Başbakanı Netanyahu’yu ülkemizde misafir edeceklerini açıkladı.

Rusya ile ilişkilerin devam ettiğini, tahıl anlaşması konusunda bazı beklentileri olduğunu, bunların aşılması halinde Rusya’nın tahıl koridorunun aktif çalışmasından yana olduğunu söyledi.

Karadeniz Tahıl Girişimi’nin sonlandırılmasının küresel gıda krizine ve göç dalgasına yol açacağını, bu konuda Batılı ülkelerin harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

ÖTV Artışı İhtiyaçlardan Doğan Bir Düzenleme

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın akaryakıtta düzenleme yaptığını, ÖTV’de ise uzun zamandır enflasyon güncellemesi yapılmadığını dile getirdi.

Bu nedenle de ÖTV artışına gidildiğini söyleyen Erdoğan, “ÖTV artışıyla yapılan da depremin etkileri, depremle mücadele ile alakalı Türkiye’nin ihtiyaçları kapsamında yapılmış bir vergi düzenlemesidir.” dedi.

Emeklilere ve memurlara bütçe şartlarını zorlayarak zam yaptıklarını, emekliler noktasında yıl sonunda yeniden bir değerlendirme yapılabileceğini söyledi.

Gabar Petrolüyle Vatandaş Ucuz Petrole Ulaşacak

Gabar’daki petrol henüz halkın cebine girmeye başlamadığını ve şu anda çıkarma aşamasında olduklarını anlattı. Bu petrolün kullanılmaya başlanmasının ardından, vatandaşlara en uygun şekilde yansıtılacağını söyledi.

Bunun ekonomiye olumlu yansımasının 2024 yılında başlayacağını, şu an günde 12-13 bin varil ürettiklerini açıkladı.

Konut Kiralarını Durdurmak için Gerekirse Ceza Uygulanacak

“Fahiş kira artışını ve konut fiyatlarını durdurmak için gerekirse ceza uygulamasına da gideceğiz.” diyen Erdoğan, vatandaşları açgözlülük ve hırslara kurban edemeyeceklerini, zamlara göz diken ev sahiplerinin bunun bedelini ödemek zorunda kalacağını ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.