Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Öğretmenlere Müjde Verdi: Ek Ders Ücreti Artırılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni'nde öğretmenler için bu yıl ek ders ücretlerinin artırılacağının müjdesini verdi.
Erdoğan Öğretmenlere Müjde Verdi: Ek Ders Ücreti Artırılıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi’nde 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonlarca öğretmeni ilgilendiren bir konuyla ilgili müjde verdi.

Erdoğan, resmi eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görev yapanlar ve usta öğreticilerle ilgili bir adım attıklarını belirterek, “Bu kardeşlerimizin saatlik ek ders ücretlerinde yaklaşık yüzde 25 oranında ilave bir artışa gidiyoruz. Böylece aylık ücretlerinde 2023 yılında yüzde 91 oranında artış yapmış olacağız.” açıklamasında bulundu.

Erdoğan ayrıca Milli Eğitim burslusu lisansüstü öğrencilere burslarda döviz bazında ortalama yüzde 26-27 civarında bir zam yapmış olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 yılında göreve geldiklerinde derslik sayısının 343 bin olduğunu, bugün bu sayının iki kata yakın artışla 620 bine çıktığını hatırlattı.

21 sene önce yaklaşık 500 bin öğretmen varken şimdi bu sayının 1 milyon 200 bine çıktığını söyleyen Erdoğan, “Hali hazırda görev yapan öğretmenlerin yüzde 80’ini biz atadık. Rekor sayıdaki atamalar yanında öğretmenlik meslek kanununu hayata geçirerek öğretmenlerimize ilave mali ve ekonomik haklar tanıdık” diye konuştu.

Köklü değişimler yaşanırken eğitim araç ve müfredatın aynı kalmasının mümkün olmadığını belirten Erdoğan, “Sınav odaklı bakış açısı ne yazık ki eğitim sistemimizin yarayan kanalarından biri oldu. Düşünmeye, sanat bilim gibi alanlardaki kabiliyetler kazanmaya önem verilmedi. Manevi değerler örselendi. Devlet talepler karşısında kör sağır kesildi. Artık şunu net görüyoruz, eskiye öykünerek hiçbir yere varamayız.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.