Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Netanyahu’ya Seslendi: Ecelin Geliyor, Gidicisin

TBMM Grup Toplantısı’nda kritik açıklamalarda bulunan Erdoğan, İsrail’i hedef aldı ve “Enflasyon sorununu çözeceğiz” ifadelerini kullandı. İşte detaylar;
Erdoğan Netanyahu’ya Seslendi: Ecelin Geliyor, Gidicisin
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Toplantısı’nda kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın ana gündemi İsrail’in sivillere yönelik yaptığı saldırılar oldu.

Hükümet olarak bir taraftan İsrail vahşetini durdurmak için diplomasinin tüm imkanlarını kullandıklarını söyleyen Erdoğan, diğer yandan Türkiye’yi güçlendirmeye devam ettiklerini belirtti. İstanbul Boğazı’nda donanmanın 100 gemiyle yaptığı geçit töreninin çok önemli mesajlar içerdiğini anımsattı.

Savunma sanayiinde tam bağımsız Türkiye hedefine mutlaka ulaşacaklarını, Türk milleti olarak bu topraklarda hür ve onurlu yaşamak için güçlü olmak zorunda olduklarını vurguladı.

“Netanyahu Gidicidir”

İsrail Başbakanı Netanhayu’ya seslenen Cumhurbaşkanı, “Sende atom bombası var mı yok mu? Artık ecelin geliyor. İstediğin kadar nükleer bombaya sahip ol neye sahip olursan ol ama gidicisin” dedi.

İsrail’in bir terör devleti olduğunu belirtti ve katliamlarına 40 gündür aralıksız şekilde devam ettiğini söyledi. Sivilleri yolda kasıtlı olarak bombalayan bir canilikle devlet terörü estirdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Hamas’ın Filistin’de seçimleri girip seçim kazanan siyasi bir parti olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı, seçimi kazandıktan sonra haklarının elinden aldığını dile getirdi.

Ekonomi politikalarının müspet sonuçlarını görmeye başladıklarını, en büyük baş ağrısı olan enflasyon meselesini mutlaka çözeceklerini dile getirdi.

“Diplomatik Temaslar Artacak”

İsrail’in Gazzeli mazlumları hunharca katleden siyasi ve askeri yöneticilerinin uluslararası mahkemelerde yargılanmasını sağlayacak adımlar atacaklarını duyuran Erdoğan, diplomatik temasları daha da artıracaklarını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 121 “evet” oyuyla kabul ettiği Gazze kararına “çekimser” oy kullanan ülkelerin liderlerine telefon açacaklarını açıkladı. İsrail’i yalnızlaştırmaya devam edeceklerini ve teröristlerin her birinin uluslararası alanda bu sıfatla tanınması için çalışacaklarını söyledi.

“Enflasyon Meselesini Çözeceğiz”

Ekonomi politikalarının müspet sonuçlarını görmeye başladıklarını, en büyük baş ağrısı olan enflasyon meselesini mutlaka çözeceklerini dile getirdi.

Merkez Bankasının toplam rezervinin 128,4 milyar doları bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı, bugüne kadar asla taviz vermedikleri çalışanları enflasyona ezdirmeme prensibine gelecek dönemde de bağlı kalacaklarını, hayat pahalılığı ile mücadeleye kararlı bir şekilde devam edeceklerini açıkladı.

Yargı sistemini reform ettiklerini aktaran Erdoğan, yüksek yargı organları dahil olmak üzere adalet teşkilatının tüm birimlerini modern hizmet binasına kavuşturduklarını ve yargının tarafsızlığını anayasal güvenceye aldıklarını bildirdi.

“Çözüm Yeni ve Sivil Anayasa”

Yargı sistemini reform ettiklerini aktaran Erdoğan, yüksek yargı organları dahil olmak üzere adalet teşkilatının tüm birimlerini modern hizmet binasına kavuşturduklarını ve yargının tarafsızlığını anayasal güvenceye aldıklarını bildirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin bireysel başvuru hakkını içeren anayasa değişikliğine “hayır” dediğini anımsattı ve CHP’nin bireysel başvuru konusunda söyleyecek hiçbir sözünün olamayacağını vurguladı.

Anayasa Mahkemesi (AYM) ile Yargıtay arasındaki meselenin iki yüksek yargı organlarının görev alanlarıyla ilgili görüş farklılığından ibaret olduğunu paylaştı. Bireysel başvuru hakkının kullanımı noktasında yaşanan sorunun zaten ifade edildiğini ve her iki yüksek yargı organı başkanları ile yapılan görüşmelerde şikayetlerin masaya yatırıldığını ifade etti.

AYM’nin 130 bin dosya sayısına ulaşan bir iş yükünün altından kalkmasının mevcut şartlarda mümkün olmadığını, kendilerine bu tartışmada hüküm vermenin değil hakem olmanın düşeceğini vurguladı.

Sorunun acil çözümünün sivil anayasan geçtiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın