Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Net Sıfır Emisyon Hedefi için Tarih Verdi

Dubai’de Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28’inci Taraflar Konferansı’nda konuşan Erdoğan, Türkiye’nin net sıfır emisyon hedefi için tarih verdi.
Erdoğan Net Sıfır Emisyon Hedefi için Tarih Verdi
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dubai’de Dünya İklim Eylemi Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu. Sera gazı emisyonunda Türkiye’nin tarihi sorumluluğunun yüzde 1’in altında olmasına rağmen çok önemli adımlar attıklarını vurguladı.

2053 yılı itibarıyla net sıfır emisyon hedefini gerçekleştirmeyi öngördüklerini belirten Erdoğan, dünyanın koronavirüs salgını ve Ukrayna-Rusya savaşından sonra şimdi de Gazze katliamlarının acı sonuçlarıyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

2030 senesine kadar emisyon azaltım hedefini iki katına yükselttiklerini, bu çerçevede 2023 sonu itibarıyla 66,6 ton karbondioksit emisyon azaltımı beklediklerini paylaştı.

Toplam kurulu güç içerisinde yenilenebilir enerji kaynaklarının payını yüzde 55’e çıkardıklarını, bu oranla Türkiye’nin Avrupa’da 5’inci, dünyada ise 12’nci sırada yer aldığını açıkladı. Hidrojen Teknolojileri Stratejisini uygulamaya aldıklarını, net sıfır emisyon hedefi bağlamında çelik, alüminyum, çimento ve gübre sektörleri karbonsuzlaşma yol haritalarını bitirdiklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın