Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Maaşlarla İlgili Konuştu: Sözümüzü Tutacağız

Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, memur maaşları ve asgari ücretle ilgili ifadeler kullandı. İşte detaylar;
Erdoğan Maaşlarla İlgili Konuştu: Sözümüzü Tutacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerini her anı hafızalara kazınan muhteşem bir zaferle tamamlamanın bahtiyarlığı içinde olduklarını söyledi ve tüm ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

Cumhur İttifakı olarak bundan sonra da vatanın bekasını milletin istiklal ve istikbalini en üstte tutmayı sürdüreceklerini vurguladı. Her açıdan çok zorlu bir seçim sürecinin geride kaldığını, sadece parti olarak değil siyasi tarihin en kritik seçimlerden birinin yaşandığını paylaştı.

Erdoğan’dan Asgari Ücret ve Memur Maaşı Açıklaması

Muhalefeti ve 6’lı masayı eleştiren Erdoğan, asgari ücret ve memur maaşlarıyla ilgili açıklamalar yaptı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun görüşmelerinin dün uzlaşmayla neticelendiğini, 2023 yılının ikinci yarısında brüt asgari ücret tutarını 13 bin 414 TL’ye, net asgari ücret tutarını 11 bin 402 TL’ye çıkardıklarını belirtti.

Söz konusu artışla birlikte yüzde 34 gibi enflasyonun üzerinde refah payını içeren bir oranla ara zammı gerçekleştirdiklerini ifade etti. Asgari ücreti 2022’nin ikinci yarısına göre yüzde 107, 2002 yılına göre ise reel olarak yüzde 312 artırdıklarını hatırlattı.

“Enflasyona Ezdirmedik”

Erdoğan, “Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik, ezdirmedik” ifadelerini kullandı. 400 TL olarak uygulanan asgari ücret desteğini gelecek 6 ay boyunca 500 TL olarak uygulayacaklarını duyurdu. Konuyla ilgili kanun teklifin en kısa sürede Meclis’in kararına sunulacağını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Seçim döneminde açıkladıkları memur maaşları ile ilgili verdikleri sözleri yerine getireceklerini, 85 milyonun hak ettiği payı almasını temin edeceklerini vurguladı.

Ekonomi yönetimine bu noktada çok ağır sorumluluklar yüklediklerini, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası arasında koordinasyonu tesis ettiklerini bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan gün içinde yaptığı açıklamada memur ve emekli maaş zam düzenlemesinin Temmuz’da TBMM’den geçeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.