Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan KYK Borçlarına İlişkin Açıklama Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KYK borçlarının silinmesine ilişkin düzenleme ile ilgili konuştu. Detaylar haberler;
Erdoğan KYK Borçlarına İlişkin Açıklama Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada öğrenim kredisi ödemelerinin herhangi bir fark olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasının kararlaştırıldığını duyurmuştu.

Erdoğan, TRT Haber yayınında Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçları düzenlemesi ile ilgili konuştu.

Üniversite öğrencilerinin aldığı KYK kredisinin 3 ayağı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer bir kredi alıyorsan aldığın bu krediyi senin anında ödemen diye bir şey yok. Sigortalı bir iş bulacaksın. Sigortalı işi bulduktan sonra da iki yıl içerisinde bunu ödeyeceksin burada faiz filan yok” dedi.

Henüz Mezun Olmayan 812 Bin Öğrenci de Faydalanacak

Yürütülecek düzenleme kapsamında 3 milyon 157 bin genç, aldığı kredinin yalnızca anaparasını geri ödeyecek. Böylece 26 milyar lirayı aşkın bir yük gençlerin üzerinden kaldırılmış olacak.

Mezun olduktan sonra geri ödemesi başlayacak olan 1 milyon 49 bin kişi de söz konusu borç düzenlemesinden faydalanacak. Benzer şekilde kredi alıp henüz mezun olmayan 812 bin öğrenci yalnızca anaparayı ödeyecek.

Çalışmaları İki Bakanlık Yürütecek

Henüz meclisten geçmeyen borç düzenlemesinden önce kredisinde anapara dışında enflasyon farkı ödeyenlerle ilgili soru işaretleri oluşmuştu.

Borcunu faizi ile birlikte ödeyenlerin, borcu vergi dairesine aktarılanların ve daha önceki yapılandırmadan faydalananların durumu ile ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi. Çalışmanın tamamlandığında düzenlemenin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gönderileceği aktarıldı.

KYK borç düzenlemesi için iki bakanlık istişare edecek. İstişarelerde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu da incelenecek. Gerekli yasal düzenlemeler, Meclis tatilden döndükten sonra Ekim ayında gündeme alınacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu