Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Kıbrıs’tan Seslendi: Barışı Engelleyenlere Farklı Proje Uygulanır

Kıbrıs’a resmi ziyaret düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşı Tatar ile Doğu Akdeniz'deki barışa ilişkin mesajlar verdi. Detaylar haberde…
Erdoğan Kıbrıs’tan Seslendi: Barışı Engelleyenlere Farklı Proje Uygulanır
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçimlerinde ardından ilk yurt dışı ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) giderek gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi törenle karşılandıktan sonra KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte ortak basın toplantısında gazetecilerin karşısına geçti.

Seçimlerin demokrasi şöleni içinde gerçekleştiğini söyleyen Erdoğan, “Göreve başlamamızın ardından ilk yurt dışı ziyaretimizi KKTC’ye yaparak geleneğimizi devam ettiriyoruz. Buradan da Azerbaycan’a geçeceğiz, bu da bizim bir geleneğimizdir” dedi.

Doğu Akdeniz’de barışın korunması için gerekli çabalara dikkat çekerek, “Bu denizlerde barıştan başka çıkış yolu yok. Eğer barışı engellemek isteyenler olursa farklı bir proje uygulamak zorunda kalırız. Biz önümüze engeller çıkmasın istiyoruz. Ege Denizi bir barış denizi olarak dünyaya mesajını versin” dedi.

KKTC’nin Tanınması Gerek

Kıbrıs meselesine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk tarafının her zaman yapıcı davrandığını ifade etti.

Bölgede Kıbrıs Türkünün azınlık konumda olmadığını söyleyerek, “Bu gerçekleri görmezden gelenler adanın tek egemeni olma hayallerini sürdürüyor. Buna inananlara gerçeklerle yüzleşmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan, “Kimsenin bir 50 sene daha kaybetmeye tahammülü yoktur. Müzakere masasına geri dönülecekse bunun yolu KKTC’nin tanınmasından geçmektedir. Sayın Tatar’ın Cenevre’deki son toplantısı bundan ibarettir” diye konuştu.

Hem Türkiye’nin hem de KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki çıkarlarının korunacağı mesajını vererek sözlerine şöyle devam etti:

“Garantör ülke olarak her zaman diyaloğa öncelik verdik. Adadaki kardeşlerimizin huzur ve güvenliği, bizim huzurumuz demektir. KKTC’ye katkılarımızı devam ettireceğiz. Buradaki vatandaşlarımızın Türkiye’deki vatandaşlarımızla eşit sağlık hizmeti almasını sağlayacağız.”

Türkiye’den KKTC’ye Elektrik Nakli Olacak

Erdoğan konuşmasında elektrik kesintisi yaşayan Kuzey Kıbrıs’ta artık böyle bir sorun yaşanmayacağı sözünü verdi.

Türkiye’den Kıbrıs’a elektrik naklinin sağlanacağını, “Türkiye’den kablo yoluyla KKTC’ye elektrik naklinin sağlanması en önemli adımımız olacaktır. Bununla artık KKTC’de elektrik kesintileri sorunu kalmayacaktır” sözleriyle paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.