Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan, Japonya Başbakanı Kishida’yı Türkiye’ye Davet Etti

Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile telefonla görüşen Erdoğan, iki ülke arasındaki iş birliklerinin yanı sıra Kishida'yı Türkiye'ye davet etti. İşte detaylar;
Erdoğan, Japonya Başbakanı Kishida’yı Türkiye’ye Davet Etti
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi. İletişim Başkanlığı tarafından aktarılan bilgiye göre Kishida, Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı tebrik etti.

İkili görüşmede Erdoğan’ın, Türkiye ile Japonya stratejik ortaklığının bu yıl onuncu yıl dönümü gelecek sene ise diplomatik ilişkilerinin tesisinin 100’üncü yılının kutlanacağını anımsattığı bildirildi.

Erdoğan telefon görüşmesinde Türkiye ve Japonya’nın ikili iş birliğini ekonomi, enerji, tarım, eğitim, savunma, afet yönetimi, bilim ve teknoloji gibi geniş bir yelpazede ilerletme istediğine dikkat çekti.

Japonya’dan Depremlerde Türkiye Verdiği Desteği Sürdürmesi İstendi

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerdeki Japonya’nın sergilediği desteği sürdürmesini temenni eden Erdoğan, ülkenin Türkiye’nin terörle mücadelesine daha somut katkılar vereceğine ilişkin inancını bildirdi.

İletişim Başkanlığı’nın resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda görüşmede, Erdoğan’ın Japonya Başbakanı Kishida’yı Türkiye’ye davet ettiğinin de bilgisi verildi.

Şimdi Kayıt Olun

6 Şubat depremlerinin ardından o zamanların İçişleri Bakanı Bakan Süleyman Soylu, dördüncü seviye alarm verildiğini duyurmuştu. Alarmın, uluslararası yardım çağrısı anlamına da geldiğini bildirmişti.

Soylu’nun duyurusunun sonrasında Japonya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye arama kurtarma ekibi göndereceğini bildirmiş ve ertesi gün Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi İstanbul’a ulaşmıştı.

Kurtarma ekibi 3 üyeden oluşan bir öncü ekip ile 15 kişilik kurtarma ekibini içeriyordu. Japonya deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına büyük bir destek sağlamıştı. Daha sonraki süreçte de Japonya nakdi ve ayni yardımlarıyla öne çıkan ülkeler arasında yer almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.