Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan, İsveç Başbakanı ile Görüştü, İlişkiler İyileşiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı ile telefonda görüştü. İkili arasında ortak menfaat vurgusu yapıldı. İşte detaylar;
Erdoğan, İsveç Başbakanı ile Görüştü, İlişkiler İyileşiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İletişim Başkanlığı, sosyal medya hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu. İki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı. Erdoğan, Ulf Kristersson’u İsveç’in yeni Başbakanı olması sebebiyle tebrik etti. 19 Ekim tarihinde İsveç Başbakanı’nın kendisine gönderdiği mektuba değindi.

Ulf Kristersonn’ı Ankara’da misafir etmekten memnuniyet duyacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç hükümetiyle ikili ilişkilere vurgu yaparak her alanda ileri taşımaya hazır olduklarını vurguladı.

İsveç Başbakanı Kristersson’ın Üçlü Muhtıra’ya bağlı olduklarına dair açıklamalarını takip ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı, bu Muhtıra’nın önümüzdeki süreç bakımından yol gösterici olacağını dile getirdi.

Terör örgütlerinin İsveç’in NATO üyeliğini ve Türkiye ile ikili ilişkilerini rehin almasını engellemenin ortak menfaat olduğunu kaydetti.

İki ülke arasında NATO başlığı altında uzun süreli bir gerginlik görülmüştü. Türkiye, İsveç’in terör örgütlerine destek vermesi ve onların faaliyetlerine müsaade etmesine tepki gösteriyordu. Türkiye, İsveç’in NATO’ya üyeliğine olumlu bakmamıştı.

İsveç imzalanan ortak bildiri anlaşmasıyla terör örgütleriyle mücadele sözü verdi. Geçtiğimiz günlerde İsveç, Türkiye’ye PKK ile mücadele ettiğini ifade eden ve içinde örneklerin yer aldığı bir mektup göndermişti.

İki ülkenin arasındaki ilişkilerin hangi yönde ilerleyeceği merak ediliyor. Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütlerine karşı olan tutumlarına odaklanmış durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu