Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO Üyeliği için Türkiye’nin Kapısını Çalan İsveç’ten Mektup

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliği gündemde yer alamaya devam ediyor. En son İsveç'in Türkiye'ye şartlara uyduğunu gösterdiği bir mektup yolladığı aktarıldı. Mektuba dair detaylar haberde...
NATO Üyeliği için Türkiye’nin Kapısını Çalan İsveç’ten Mektup
HABER GİRİŞ

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği geçtiğimiz aylarda gündemde büyük yer edindi. İki ülkenin üyelik sürecinde Türkiye’nin ilk başlarda olumlu bakmaması ve sonradan üç ülke arasında imzalan ortak bildiri anlaşmasıyla terör örgütleriyle mücadelede söz verildi.

İki ülke tarafından verilen sözlere rağmen 3 milletvekilinin PKK bayrağı ile poz vermesi müzakereleri çıkmaza soktu. Bu gelişmelerden sonra İsveç ve Finlandiya NATO üyeliği için Türkiye ile temaslar kurmaya devam etti. Bugün İsveç’in 6 Ekim’de Türkiye’ye PKK ile mücadele bazı adımların atıldığına dair örneklerin yer aldığı bir mektubu gönderdiği açıklandı.

İsveç Terörle Mücadele Kapsamında Çalışmaları Arttırdığını Söylüyor

Reuters, tarafından görülen mektupta İsveç’in PKK’ya karşı terörle mücadele çalışmalarını arttığının ifade edildiği aktarıldı. İki sayfalık mektupta üç ülke arasında imzalanan mutabakatın şartlarına tamamen bağlı kalındığı ve bunu göstermek için 14 örneğin yer aldığı bildirildi.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’dan PKK terör örgütüyle bağlantısı olan 73 kişinin iadesini isteği aktarıldı. Ankara’nın talebi üzerine Türkiye’ye toplam 4 kişinin iadesinin yapıldığı ifade edildi.

Gönderilen mektupta ise İsveç’in bekleyen iade taleplerinin Türk istihbaratını dikkate alarak, yasalara ve Suçluların İadesine İlişkin Avrupa Sözleşmesi’ne uygun olarak hızlı ve eksiksiz bir şekilde ele almaya kararlı oldukları aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

İsveç’in Yeni Başbakanı Türkiye’nin Kapısını Çalacak

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, görüşmelerin ilerlediğini, Türkiye ve Macaristan’ın yakınlarında NATO başvurularını oylamalarını beklediğini söyledi.

Türkiye ile NATO’ya üye olma konusunda iyi ilişkiler kurma yolunda olan İsveç’in yeni Başbakanı Ulf Kristersson dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek istediğini duyurdu.

Yeni Başbakan Kristersson, NATO üyeliği meselesini çözmek için Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini söyledi. Ankara’dan daha onay alamadıkları için Baltık bölgesinin güvenlik konusunda zarar gördüğünü aktardı. Bakan Billström, bugün Erdoğan’ın Başbakan Kristersson’un görüşme talebini kabul ettiğini ve bunun iyi bir haber olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.