Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan ile Stoltenberg Görüşmesinde Finlandiya ve İsveç Konuşuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Ayrıntılar geliyor...
Erdoğan ile Stoltenberg Görüşmesinde Finlandiya ve İsveç Konuşuldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg telefondan görüştü. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurusu ve Türkiye’nin endişelerinin ele alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik taleplerine dair Türkiye’nin güvenlik endişelerinin haklı ve meşru temellere dayandığını ifade etti.

Erdoğan her iki ülkenin de terörizmi desteklemekten vazgeçtiklerini, Türkiye’ye yönelik yaptırımları kaldırdıklarını, ittifak dayanışması sergilemeye hazır olduklarını çok açık ve net bir şekilde ortaya koymaları gerektiğini vurguladı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu ve beklentilerinin karşılaşması gerektiğini iletti. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın gölgesinde geçtiğimiz günlerde İsveç ve Finlandiya, NATO üyeliği için başvuruda bulunmuştu.

NATO üyesi olan Türkiye bu başvuruya onay vermeyeceğini açıklamıştı. Yeni bir ülkenin NATO’ya katılması için üye ülkelerinin tamamının onay vermesi gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin endişelerinin konuşulması gerektiğini ve buna yönelik adımlar atacaklarını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın