Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan G20 Zirvesi’nde Dünya Liderlerine Çağrı Yaptı

G20 Liderler Zirvesi’ne online bağlantı ile dahil olan Cumhurbaşkanı, İsrail’in savaş suçu işlediğini belirtti ve ülke liderlerine çağrı yaptı. İşte detaylar;
Erdoğan G20 Zirvesi’nde Dünya Liderlerine Çağrı Yaptı
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çevrimiçi katıldığı G20 Liderler Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın gündeminde İsrail yer aldı ve bölgede yaşananlara yönelik “trajedi” ifadelerini kullandı.

G20’nin küresel meselelerdeki öncü rolünü bir kez daha teyit ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı, Afrika Birliği’nin daimi üyeliğe kabulünün G20’nin nüfusunu artırdığını belirtti.

Küresel büyümenin finansman koşullardaki daralma, jeopolitik gerilimler ve uluslararası ticarette artan korumacı eğilimler, iklim değişikliği ve çevre sorunları gibi bir dizi faktörün etkisiyle yavaşladığını aktardı.

“Savaş Suçu”

Erdoğan, Gazze’deki trajedinin insanlığın tahammül sınırlarını aştığını, İsrail yönetiminin Filistinlilerin yaşam hakkını elinden aldığını vurguladı.

Ölümden kaçmak için son bir umutla sığınılan hastanelerin, okulların, kampların, ibadethanelerin ve kiliselerin acımasızca bombalandığını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

“Liderleri Davet Ediyoruz”

Cumhurbaşkanı, 4 günlük insani ara ilanı ve sınırlı sayıda da olsa rehine ve tutukluların takası konusunda mutabakata varılmasının olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti.

Filistin’de açıkça savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlendiğini vurguladı ve bunları yapanların uluslararası hukuk önünde muhakkak hesap vermesi gerektiğini dile getirdi.

Tüm liderleri İsrailli, Filistinli, Müslüman, Hristiyan diye ayırmadan sivil ölümlerine karşı aynı tepkiyi vermek için davet etti.

Türkiye olarak garantörlük dahil sorumluluk üstlenmeye hazır olduklarını, bugüne kadar Filistin için 11 uçak ve bir sivil gemi dolusu 666 bin ton yardım malzemesini El Ariş’e sevk ettiklerini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.