Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan F-16 İhtilafını Açıkladı: İsveç Şartı Var

G20 Liderler Zirvesi'nin kapanışında basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Erdoğan F-16 İhtilafını Açıkladı: İsveç Şartı Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın toplantısında konuştu. Gazetecilerin karşısına geçen Erdoğan, Amerika ile yaşanan F-16 ihtilafı hakkında açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in onaylanan NATO üyeliğinin F-16 savaş uçaklarının tedariki ile ilintili olduğunu şöyle paylaştı:

“Şimdi siz Kongre deyip duruyorsunuz ama benim de kongrem var. Meclis’ten karar çıkmadan evet diyemem. Biden ile görüşmelerimiz oldu. F-16 konusunda İsveç şartı yaklaşımı var. F-16 konusunda maalesef dostlar işi alıyorlar, götürüyorlar ‘İsveç de İsveç’ diyorlar. Bu şekilde yaklaşım, bizi ciddi manada üzmektedir.”

“Rusya’yı Dışlayan Bir Girişimin Başarılı Olma İhtimali Çok Düşük”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin görüşlerini paylaştı. Çıkmaza giren anlaşmanın tekrar devamının sağlanması için Rusya’nın ikna edilmesi gerektiği mesajını vererek, “Tahıl Koridoru konusunda ümitsiz değiliz. Soçi’ye yaptığım ziyarette Tahıl Koridoru meselesini bir kez daha enine boyuna sayın Putin ile görüştük. Tahıl meselesinde Rusya’yı dışlayan bir girişimin başarılı olma ihtimali çok düşüktür” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin taraf olmadığı ve Batı bloğu dahil her kesime yakın ve eşit mesafede olduklarını, “Gerek Rusya, gerek Ukrayna gerekse BM, uluslararası topluma yakın olmayı sürdüreceğiz” sözleriyle ifade etti.

GCM Yatırım Banner

“Avrupa Türkiye’yi Oyalamaya Devam Ediyor”

NATO Liderler Zirvesi’nde Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini masaya getiren Erdoğan, G20 zirvesinde de ajandasından AB üyeliğini çıkardı.

Erdoğan, “Avrupa Birliği üyesi ülkeler Türkiye’yi 50 yıldır oyalıyor, hala da oyalamaya devam ediyor. Oyalasalar da oyalamasalar da Türkiye Türkiye’dir, biz yolumuza devam ederiz” çıkışını yaptı.

“Yarın Paşinyan’la Görüşeceğiz”

Bugün Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşen Erdoğan, yarın da Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüşeceğini açıkladı.

Dağlık Karabağ’da Ermenistan-Azerbaycan gerginliğini ele alarak, “Yarın büyük ihtimalle Sayın Paşinyan’la görüşmem olacak. Bölgeyi sükunete davet etmekten başka çaremiz yok. Karabağ’da şu anda atılan bu adımlar, doğru adımlar değil. Bunu kabullenmek mümkün de değil. Nitekim AB üyesi ülkeler de bunu kabullenmiyor” dedi

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.