Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Bizi Bölmek, Parçalamak İsteyenler Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek - Türkiye İş Forumu organizasyonunda dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberin devamında...
Erdoğan: Bizi Bölmek, Parçalamak İsteyenler Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’te katılım gösterdiği Bosna Hersek-Türkiye İş Forumu programında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Bosna Hersek politikalarının her zaman kucaklayıcı olduğunu vurgularken, ekonomi alanında iki ülkenin ortak hedeflerine değindi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti olarak Bosna-Hersek’le ilişkilere özel bir önem atfettiklerini belirten Erdoğan, Bosna-Hersek politikasından bahsetti. Her zaman samimi, objektif, kucaklayıcı ve birleştirici bir politika benimsediklerini ifade etti.

Farklı etnik ve dini grupların birlikte yaşamak zorunda olduğu coğrafyada ayrışmaların acı ve gözyaşından öte hiçbir sonuç vermeyeceğinin altını çizdi.

“Bosna Hersek’in Siyasi İstikrarını Destekliyoruz”

Çatışmaların ve gerginliklerin hiçbir fayda sağlamadığını gördüklerini söyleyen Erdoğan, ayrıştırıcı söylemlerden uzak durulmasının, Bosna Hersek’in huzur ve istikrarın yanında iç barışta da önemli olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Bosna Hersek’in siyasi istikrarını desteklediğimizi açık ve net şekilde vurguluyoruz” diyen Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaretin daha fazla geliştirilme potansiyeli barındırdığını ifade etti.

İki Ülke Arasındaki Ticaretin Geliştirilmesine Değindi

Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin bu yılın ilk 8 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında artışla 627 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

2019’da temelini atılan Saraybosna-Belgrad Otoyolu projesini hızlandırmak için yapılabilecekleri ele aldıklarını söyleyen Erdoğan, 2022’nin sonunda 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefini aşmayı beklediklerini belirtti.

Ayrıca sanayi, altyapı, konut, turistik tesis, enerji santrali, sağlık gibi sektörlerde Türk firmalarının önemli yatırımlarının olduğunu söyledi. Toplam yatırım tutarının, modernizasyon ve yardımları haricinde 300 milyon dolara yaklaştığını ifade etti.

Toplantıda bulunan iş insanlarına seslenen Erdoğan, “Cumhurbaşkanı olarak sizlerden rica ediyorum. Bu topraklar sizinse, bu topraklarda bizler misafirsek hep birlikte buralarda yatırımları yapalım ve Bosna Hersek’i beraberce ayağa kaldıralım” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca Türkiye-Sırbistan-Bosna-Hersek Üçlü Ticaret Komitesi’nin 4. dönem toplantısının bu yıl içinde gerçekleştirilmesinin fayda sağlayacağının altını çizdi.

“Bizi Bölmek İsteyenlere Fırsat Vermeyelim”

Bosna-Hersek’in dünya ticaretinde iyi bir konuma gelmesini umut ettiğini dile getiren Erdoğan konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Her yerde bizi bölmek, parçalamak için ellerinden gelen gayreti gösterenler var. Onlara fırsat vermememiz lazım.

Konuşmasının son bölümünde ise Türkiye-Bosna Hersek İş Forumu’nun düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın