Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: Bizi Bölmek, Parçalamak İsteyenler Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek - Türkiye İş Forumu organizasyonunda dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberin devamında...
Erdoğan: Bizi Bölmek, Parçalamak İsteyenler Var
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’te katılım gösterdiği Bosna Hersek-Türkiye İş Forumu programında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Bosna Hersek politikalarının her zaman kucaklayıcı olduğunu vurgularken, ekonomi alanında iki ülkenin ortak hedeflerine değindi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti olarak Bosna-Hersek’le ilişkilere özel bir önem atfettiklerini belirten Erdoğan, Bosna-Hersek politikasından bahsetti. Her zaman samimi, objektif, kucaklayıcı ve birleştirici bir politika benimsediklerini ifade etti.

Farklı etnik ve dini grupların birlikte yaşamak zorunda olduğu coğrafyada ayrışmaların acı ve gözyaşından öte hiçbir sonuç vermeyeceğinin altını çizdi.

“Bosna Hersek’in Siyasi İstikrarını Destekliyoruz”

Çatışmaların ve gerginliklerin hiçbir fayda sağlamadığını gördüklerini söyleyen Erdoğan, ayrıştırıcı söylemlerden uzak durulmasının, Bosna Hersek’in huzur ve istikrarın yanında iç barışta da önemli olduğunu belirtti.

“Bosna Hersek’in siyasi istikrarını desteklediğimizi açık ve net şekilde vurguluyoruz” diyen Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaretin daha fazla geliştirilme potansiyeli barındırdığını ifade etti.

İki Ülke Arasındaki Ticaretin Geliştirilmesine Değindi

Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin bu yılın ilk 8 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında artışla 627 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

2019’da temelini atılan Saraybosna-Belgrad Otoyolu projesini hızlandırmak için yapılabilecekleri ele aldıklarını söyleyen Erdoğan, 2022’nin sonunda 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefini aşmayı beklediklerini belirtti.

Ayrıca sanayi, altyapı, konut, turistik tesis, enerji santrali, sağlık gibi sektörlerde Türk firmalarının önemli yatırımlarının olduğunu söyledi. Toplam yatırım tutarının, modernizasyon ve yardımları haricinde 300 milyon dolara yaklaştığını ifade etti.

Toplantıda bulunan iş insanlarına seslenen Erdoğan, “Cumhurbaşkanı olarak sizlerden rica ediyorum. Bu topraklar sizinse, bu topraklarda bizler misafirsek hep birlikte buralarda yatırımları yapalım ve Bosna Hersek’i beraberce ayağa kaldıralım” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca Türkiye-Sırbistan-Bosna-Hersek Üçlü Ticaret Komitesi’nin 4. dönem toplantısının bu yıl içinde gerçekleştirilmesinin fayda sağlayacağının altını çizdi.

“Bizi Bölmek İsteyenlere Fırsat Vermeyelim”

Bosna-Hersek’in dünya ticaretinde iyi bir konuma gelmesini umut ettiğini dile getiren Erdoğan konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Her yerde bizi bölmek, parçalamak için ellerinden gelen gayreti gösterenler var. Onlara fırsat vermememiz lazım.

Konuşmasının son bölümünde ise Türkiye-Bosna Hersek İş Forumu’nun düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu