Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Alevi-Bektaşi Toplumu için Kurumsal Yapı Kuruyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu.
Erdoğan: Alevi-Bektaşi Toplumu için Kurumsal Yapı Kuruyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi’nde düzenlenen Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni’nde konuşma yaptı. Ülke genelinde yapımı tamamlanan 4 cemevi açılışı, 7 cemevi temel atma töreni vesilesiyle bir arada olunduğunu söyleyen Erdoğan, “Bu eserlerin Alevi-Bektaşi kardeşlerimize, ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerim sunuyorum.” dedi.

Bu mekanların aşk, edep ve gönül ocağı olduğunu belirten Erdoğan, “Buralar Hz. Peygamber’e ve ehlibeytine aşık olanların durağıdır. Medeniyetimize hayırlı insanlar burada yetiştirilir. Hacı Bektaşı Veli ve evlatları ocaklarımızı bu gayeyle kurmuşlardır.” ifadesini kullandı.

Açılışı yapılan Elazığ Karakoçan, Ankara Altındağ, Erzurum ve Erzincan Kemah’taki cemevlerinin yanında, temel atma töreni gerçekleşen 7 cemevinin de bir an önce tamamlanarak hizmete girmesini temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Kültür ve Cemevi Başkanlığı Kurulacak

Alevi-Bektaşi toplumunun sorunlarının çözümü için kapsamlı bir hazırlık yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1585 cemevinin ziyaret edildiğini ve onların şikayetlerinin dinlendiğini söyledi.

Valilik aracılığıyla çözülebilecek sorunlar için talimat verildiğini, bunun yanında daha köklü çözümler için de ayrıntılı çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

GCM Yatırım Banner

“Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın ve mekanların tüm meselelerinin takibini yapacak kurumsal bir yapı kuruyoruz.” diyen Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulacak olan Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın tüm cemevlerinin yönetimini sürdüreceğini söyledi.

Bu birimlere eğitim faaliyetlerinden kamu güvencesine kadar her türlü desteğin verileceğini duyurdu. Cemevlerindeki sorumlu önderlere kurumsal yapı bünyesinde kadro verileceğini açıklayarak, “Ülkemizin demokratikleşme reformlarından en önemlilerinden biri olduğu bu adımların hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın