Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdemir’den İki Önemli Duyuru: Temettü ve Sermaye Artırımı!

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na temettü ve bedelsiz sermaye artırım kararına ilişkin duyurular yapıldı.
Erdemir’den İki Önemli Duyuru: Temettü ve Sermaye Artırımı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin önde gelen sanayi şirketlerinden Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş tarafından iki yeni kararın duyurusu yapıldı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen bildirimlerde temettü yapılacağı ve bedelsiz sermaye artırımının bilgisi verildi.

Erdemir’den yapılan açıklamada, 2023 için 1 TL nominal değerli paya 0,45 TL net temettü teklifi sunulmasına karar verildiği, kâr dağıtım tarihinin tek seferde olacak şekilde, şirketin nakit projeksiyonu dikkate alınarak, 2024 yılı Mart ayında yapılacak Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Genel Kurul’un onayına sunulmasının kararlaştırıldığı ifade edildi.

Şirket ayrıca KAP’a gönderdiği bildirimde bedelsiz sermaye artırımını açıkladı. Açıklamada, şirketin 3,5 milyar TL olan sermayesinin enflasyon düzeltme farklarından karşılanmak suretiyle yüzde 100 artışla 7 milyar TL’ye çıkarılmasına ve artırım neticesinde oluşacak payların ortaklara kaydi pay olarak bedelsiz dağıtılmasına karar verildiği belirtildi.

EREGL hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Erdemir son üç yıl içerisinde yatırımcısına en çok temettü dağıtan şirketler arasında yer alıyor. Sanayi devi 2022 yılının temettü şampiyonları arasında yer alıyor. Duyuruların ardından şirket borsada günlük yüzde 1 düşüşle işlem görüyor.

Son günlerde kayıp serisini sürdüren EREGL yazım itibarıyla 46,5 TL seviyesinden işlem görüyor. Hisse senedi geçen hafta 51 TL’ye çıkarak kendi rekor seviyesini kaydetmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.