Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdemir Yeni Yatırımını Duyurdu: 550 Milyon Dolar

Erdemir, sondaj faaliyetleri sonucunda peletleme tesisi açacağını KAP üzerinden duyurdu. Bingöl-Avnik sahasında yapılan çalışmanın detayları neler?
Erdemir Yeni Yatırımını Duyurdu: 550 Milyon Dolar
Son Güncelleme: 
Yorum

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan duyuruda, Erdemir Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş (Ermaden) adına ruhsatlı Bingöl-Avnik demir madeni sahasında yapılan sondaj çalışmalarında yoğun cevherleşme tespit edildiği aktarıldı. Bölgede Peletleme Tesisi kurulacağını belirten Erdemir, toplam demir rezervinin ortalama 250-300 milyon ton olduğunu ifade etti.

Yatırımın yaklaşık maliyetinin 550 milyon ABD doları olduğu paylaşıldı. Yıllık 3 milyon ton pelet üretim kapasiteli Peletleme Tesisi’nde demir cevheri rezerhi kapsamında 100 milyon tonu aşkın pelet üretimi hedeflendiği belirtildi.

Yatırımın tamamlanmasıyla ön fizibilite değerlendirmelerine göre bugünkü fiyatlarla faaliyetlerden edilecek kar artışının yıllık bazda ortalama 200-250 milyon ABD Doları olması bekleniyor.

Şirketin önemli hammaddelerinden biri olan pelette, kendine yetebilirlik oranının yüzde 25-30’dan yüzde 80-85’e, toplam hammaddede ise kendine yetebilirlik oranının yüzde 15-20 seviyesinden yüzde 40-45 bandına çıkması öngörülüyor.

Yapılan açıklamada Bingöl-Avnik’te kurulacak olan Peletleme Tesisi ile şirketin çelik üretiminde hammadde arz güvenliği sağlanarak kendine yetebilirlik oranının yükselmesi ve Türkiye’deki ithal pelet kullanım oranının azaltılarak yerli ekonomiye katkı sağlanmasının hedeflendiği vurgulandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu