Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdemir BofA’ya Ateş Püskürdü: Hatalı Bir Varsayım

Erdemir’den Mustafa Serdar Başoğlu, Bank of America’nın EREGL hisseleri için paylaştığı rapora tepki gösterdi ve raporun hatalı bir model içerdiğini söyledi. İşte detaylar;
Erdemir BofA’ya Ateş Püskürdü: Hatalı Bir Varsayım
HABER GİRİŞ

Ereğli Demir ve Çelik (EREGL) için Bank of America (BofA) tarafından paylaşılan rapor gündemdeki yerini korumayı sürdürüyor. Ereğli Demir ve Çelik’in açıkladığı bilanço sonrasında şirket hisseleri için hem olumlu hem de olumsuz görüşler öne çıktı.

Bank of America (BofA) uzun süredir yatırımcıların beklentilerinin altında performans gösteren EREGL hisseleri için oldukça olumsuz bir rapor paylaştı. Kurum, EREGL hisseleri için hedef fiyatını 19 TL’den 17 TL’ye indirdi ve tavsiyesini “endeks altı getiri” olarak güncelledi.

“Hiçbir Yatırımcı Sunumuna Katılmadı”

Oyak Maden Metalurji Finansal Yönetim ve Mali İşler Grup Başkan Yardımcısı Mustafa Serdar Başoğlu, Bloomberg’e yaptığı yazılı açıklamada BofA’nın raporunu eleştirdi.

Başoğlu, raporu yazan kişinin son 2 yılda şirketin hiçbir yatırımcı sunumuna, konferansına veya analist brifingine katılmadığını vurguladı.

İlgili raporun şirketin görüş ve beklentilerini kapsamadığını, oldukça eksik ve tamamen yanlış varsayımlar üzerine kurulan hatalı bir model içerdiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

“Zaman Kimin Haklı Çıktığını Gösterecek”

Şirketin ve sektör gerçeklerini anlamadan kullanılan modele mesnet oluşturan temel varsayımların dahi yanlış olduğu raporda, şirket ile ilgili tespitlere katılmadıklarını kaydetti.

Başoğlu, “Zaman kimin haklı çıktığını gösterecek.” dedi ve Ereğli’nin deprem felaketi nedeniyle yaşadığı ciddi üretim ve satış kaybına rağmen çok kısa sürede tam kapasite üretim seviyelerine döndüğünü anımsattı. Şirketin 2024’te tam kapasite üretim ve ürettiği her tonajı satışa döndürme hedefiyle çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı.

BofA Securities sözcüsünden konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Ereğli Bilançosu

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları, 22 Şubat tarihinde 2023 finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Şirketin net karı yılın son çeyreğinde 7,9 milyar TL ile keskin bir artış gösterdi. Fakat net kar geçen yıla göre yüzde 78 düştü. Şirketin bilançosu sınırlı da olsa bazı kurumlar tarafından normal karşılandı.

Vakıf Yatırım, 23 Şubat tarihinde EREGL hisseleri için hedef fiyatını 48,44 TL’den 60 TL’ye çıkardı.

Erdemir BofA’ya Ateş Püskürdü: Hatalı Bir VarsayımKaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 41 TL’den tamamlayan EREGL, BIST 100 endeksinin 2024 yılında gösterdiği performansın çok altında kaldı. BIST 100 endeksinin yıllık yüzde 73,7 arttığı süreçte EREGL yalnızca yüzde 4,1 oranında yükseliş gösterdi.

21 Şubat tarihinde 51 TL’ye kadar çıkan hisse, bu seviyede tutunmayı başaramadı. 1 Mart’ta kapanışını yüzde 0,9 artışla 45,9 TL’den yapan EREGL, haftalık yüzde 4,6 değer kaybederken aylık yüzde 6,4 oranında yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.