Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ereğli Bilançosu Güç Verdi: Hedef Fiyat Yükseldi

2023’ün son çeyreğinde beklenti üstü net kar açıklayan EREGL hisseleri için aracı kurumlardan değerlendirme raporları paylaşıldı. İşte detaylar;
Ereğli Bilançosu Güç Verdi: Hedef Fiyat Yükseldi
HABER GİRİŞ

Ereğli Demir ve Çelik (EREGL), 22 Şubat tarihinde 2023 yılının tamamını kapsayan finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaştı. Şirketin dördüncü çeyrekte 7,9 milyar TL olan net karı piyasalar tarafından pozitif karşılandı.

Aracı kurumlar, bilanço sonrasında EREGL hisseleri için hedef fiyatlarında güncelleme yaptı.

Vakıf Yatırım

Şirketin son çeyrekte 3,3 milyar TL olan beklentilerin oldukça üzerinde 7,9 milyar TL net kar açıkladığına dikkat çekildi. Bu çeyrekte elde edilen 7,2 milyar TL’lik ertelenmiş vergi gelirinin tahminlerdeki sapmada etkili olduğu belirtildi. Son çeyrekte toplam satış hacminin çeyreklik yüzde 6 ve yıllık yüzde 9 artarak 2,1 milyon ton olurken yılın tamamında yüzde 5,6 azalarak 7,3 milyon ton olduğu aktarıldı.

Şirket hisselerinin finansallar öncesinde endeksten son bir ayda yüzde 1,8 ve yıl başına göre yüzde 6,1 negatif ayrıştığı belirtildi. Erdemir için hisse başına hedef fiyatın makro güncellemeler sonrası 48,44 TL’den 60 TL’ye yükseltildiği açıklandı. Kısa vadede “endekse paralel getiri” ve uzun vadeli “tut” önerisi devam etti.

Şeker Yatırım

Şeker Yatırım, EREGL bilançosunda beklenti üstü kara dikkat çekti ve şirketin 2024 yılında yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım harcaması yapabileceğini ifade etti. Bu nedenle hem yatırım harcamaları, hem net borç pozisyonu hem de işletme ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak Erdemir’in 2023 yılı net karından temettü ödemesi gerçekleştirmeyeceğinin düşünüldüğü kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

4Ç23 finansalları ve beklentiler doğrultusunda 12 aylık hedef fiyatın 56,13 TL olarak korunduğu, “al” tavsiyesinin “tut” olarak revize edildiği paylaşıldı.

Alnus Yatırım

EREGL için değerlendirme raporunu paylaşan Alnus Yatırım, şirket hisseleri için 12 aylık periyodu kapsayan fiyat hedefini “nötr” tavsiyesi ile 53 TL olarak belirledi.

Ereğli Bilançosu Güç Verdi: Hedef Fiyat YükseldiKaynak: Paratic Piyasalar

Uzun süredir yatırımcıların beklentisini karşılamayan EREGL hisseleri beklenti üstü gelen bilançoya karşı negatif bir tepki gösterdi. 2023 yılını 41,2 TL’den tamamlayan EREGL hisseleri haftalık bazda negatifi göstermeyi sürdürüyor.

21 Şubat tarihinde 51 TL’ye kadar yükselen ve 22 Şubat’ta kapanışını 48,2 TL’den yapan EREGL, 23 Şubat saat 16.55 itibarıyla yüzde 2,7 düşüşle 46,8 TL’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.