Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPT’lilerin Kısmi Emeklilik Seçeneğinde Detaylar Paylaşıldı

Emeklilikte prime takılanların beklediği çözüm müjdesi seçim vaadi oldu. AKP, EYT düzenlemesini revize etmek için seçim sonrası yürütülecek çalışmaları kamuoyuyla paylaştı.
EPT’lilerin Kısmi Emeklilik Seçeneğinde Detaylar Paylaşıldı
HABER GİRİŞ

Seçime iki hafta kala iktidar cephesi sandıktan isminin çıkması için vatandaşları heyecanlandıracak emeklilik şartlarında yeni formüller üretmeye devam ediyor. Seçim müjdesi olarak getirilen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde yer alan prim şartının emeklilikte prime takılanlar (EPT) sorununu doğurmasının ardından yeni bir seçenek masaya getirildi.

Geçen hafta kamuoyunun gündemine sunulan ve 3600 prim ile emekliliğin yolunu açan kısmi emeklilik formülünün detayları gelmeye devam ediyor.

Daha önce kısmi emeklilik formülünü gündeme getiren Sabah gazetesinde formülün detayları paylaşıldı. Buna göre 5 milyona yakın vatandaşı kapsayan EYT’de çember daha da genişleyecek.

5000 prim gününden başlayan kademeli emeklilik, 3600’e kadar indirilerek kısmi emeklilik hayata geçirilecek.

Yürütülen çalışmalarda seçim sonrası özellikle kadınlarda anne olma ve çocuk sayısına göre yaş şartı düşürülecek. Ev hanımlarına ise prim desteği verilip, emekli olmanın yolu açılacak.

GCM Yatırım Banner

Bağ-Kurluların mustarip olduğu prim farkı SSK’lılarla eşitlenecek. Böylece 1800 günlük prim farkı küçük esnaf için ortadan kaldırılacak.

EYT kapsamına girmeyen ve sigorta girişi 8 Eylül 1999-2008 yılları arasında olanlar için kademeli emeklilik seçeneği masaya getirilecek.

Tüm bu maddeler için hükümet ve sendikalar bir araya gelip, emeklilik reformu üzerinde mutabakat sağlanacak.

Taslağın içeriği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülüp, bütçe çalışmalarında Hazine ve Maliye Bakanlığı görev alacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın