Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPT’liler için Kısmi Emeklilik Seçeneği Oluşturuldu

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesine getirilen prim şartı sonrası emeklilikte prime takılanları heyecanlandıracak kısmi emeklilik formülü oluşturuldu.
EPT’liler için Kısmi Emeklilik Seçeneği Oluşturuldu
HABER GİRİŞ

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin mart ayı itibarıyla yürürlüğe girmesiyle birlikte EYT kapsamında olup da kademeli emeklilikte prim şartını tamamlayamayan vatandaşların beklentileri havada kaldı.

Emeklilikte prime takılanların (EPT) mağduriyetinin nasıl çözüleceği merak konusu olurken, kamuoyuna servis edilen yeni bilgilerle emeklilik rehberinin detayları gelmeye başladı.

Hükümete yakın yayın organlarından olan Sabah gazetesinin paylaştığı bilgilere göre EYT düzenlemesinden faydalanamayanlar için kısmi emeklilik formülünün geleceği iddia edildi.

Prim şartını tamamlayamayan EYT’liler, kısmi emeklilik formülüyle 3600 günü doldurarak emekli olabilecek.

İş Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre EYT kapsamındaki vatandaşlar arasında primi yetmeyenlerin kısmi emeklilik hakkı bulunmakta.

GCM Yatırım Banner

Kısmi emeklilikten faydalanacakların 15 yıl çalışma süresi ile 3600 prim gününü doldurması halinde daha fazla çalışmasına gerek kalmayacak.

SSK’lı kadınlar 50, erkekler 55 yaşında emeklilik hakkı alabilecek. Kısmi emeklilik ile vatandaşlar en düşük emekli maaşı olan 7 bin 500 liradan aylık alacak.

Emeklilik Yaşı Esnetilebilir

Gündeme gelen iddialardan biri de emeklilik yaşında değişikliğe gidileceği yönünde oldu.

Buna göre ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşılacak seçenekler arasında emeklilik yaşının esnetilmesi meselesi de yer alacak.

Çocuk sahibi olan kadınlarda çocuk sayısına göre emeklilik yaşı esnetilebilecek. Bağ-Kurluların 9000’e çıkan prim şartı esnafın emekliliği için düşürülebilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.