Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK’dan Deprem Bölgesi için Elektrik ve Doğal Gaz Düzenlemesi

EPDK afet bölgesindeki bazı vatandaşların sayaç okuma, fatura tahakkuk ve tahsilat işlemleri ile tahsil edilememiş borçlarına yönelik işlemlerini erteledi.
EPDK’dan Deprem Bölgesi için Elektrik ve Doğal Gaz Düzenlemesi
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası OHAL kapsamındaki bölgelerdeki tüm elektrik tüketicilerinin sayaç okuma işlemlerini 31 Mayıs 2023’e kadar erteledi. İlgili düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.

Düzenleme kapsamında, fatura tahakkuk ve tahsilat işlemlerinin de 31 Mayıs’a kadar ertelenmesi ve bu süredeki toplam elektrik tüketimine esas fatura bedelinin 2023 yılı haziran ayı fatura döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın eşit taksitlerle 6 ayda tahsil edilmesi karara bağlandı.

Doğal Gaz Sayaç Okuma İşlemleri Durduruldu

EPDK tarafından yapılan düzenleme ile afet bölgesinde faaliyet gösteren doğalgaz dağıtım şirketlerinin, acil müdahale, bakım-onarım, kaçak arama, acil 187, çağrı merkezi, müşteri şikayet başvuru süreçleri, gaz açma işlemleri gibi işlemler hariç olmak üzere, ilgili mevzuattan kaynaklanan süreli yükümlülüklerin ertelenmesine karar verildi. Karar OHAL süresince uygulanacak.

Kararı çerçevesinde 31 Mayıs 2023’e kadar, tüm konut aboneleri ile yıllık tüketimi 100 bin metreküp ve altında olan diğer tüm tüketicilerin sayaç okuma işlemleri durdurulacak. Fatura tahakkuk ve tahsilat işlemlerinin de 31 Mayıs 2023’e kadar ertelenmesine karar verildi.

Bu süredeki toplam doğalgaz tüketimine esas fatura bedelinin, Haziran ayı fatura döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın eşit taksitlerle 6 ayda tahsil edileceği bildirildi. Borçtan dolayı doğalgazı kesilerek hizmeti durdurulmuş olan tüketicilerin ise talepte bulunması halinde, ödeme koşulu aranmaksızın yeniden doğalgazları açılacak.

GCM Yatırım Banner

Tüzel Kişilere Muafiyet Getirildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), tarafından olağanüstü hal kararı alınan veya afet bölgesi ilan edilen yerlerde tüzel kişilerin bazı yükümlülüklerinden 8 Mayıs 2023 tarihine kadar muaf tutulması kararlaştırıldı.

EPDK’nın ilgili düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenleme ile Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle olağanüstü hal kararı alınan ve afet bölgesi ilan edilen yerlerde faaliyet gösteren dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler, bu yerlerle sınırlı olmak kaydıyla, tedarik sürekliliği, teknik ve ticari kalite yükümlülüklerine ilişkin kayıt oluşturma, bildirim, raporlama ve tazminat ödeme yükümlülüklerinden muaf tutulacak.

Düzenlemeye göre dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler, kullanıcı teçhizat hasarlarına ilişkin başvuruların değerlendirilmesine ilişkin süreler ve tazminat ödeme yükümlülüklerinden, bağlantı görüşünün verilmesi ve bağlantı taleplerinin karşılanmasına yönelik, ilgili kanunda belirtilen sürelere ilişkin yükümlülüklerden de aynı tarihe kadar muaf olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.