Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK’dan Arz Güvenliğini Korumaya Yönelik Hamle

EPDK Başkanı Yılmaz, Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizması uygulamasının 6 ay daha uzatıldığını duyurdu. İşte detaylar...
EPDK’dan Arz Güvenliğini Korumaya Yönelik Hamle
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizması ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Başkan Yılmaz, EPDK’nın doğal gaz ve kömür gibi ithal enerji hammaddelerindeki maliyet artışının arz güvenliğini sekteye uğratmaması için 6 ay önce ele alınan uygulamayı hatırlattı. Uygulama sonucunda hiçbir santralin kapanmadığını ve arz güvenliği sıkıntısının yaşanmadığını aktardı. Bu uygulamamın aynı zamanda İngiltere ve Almanya olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi tarafından uygulandığını söyledi.

Uygulama 6 Ay Uzatıldı

Yılmaz, arz güvenliğine daha fazla katkı sağlamak için Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizması uygulamasını 6 ay daha uzattıklarını belirtti. Tedbiri elden bırakmamak gerektiğini, hem serbest piyasa yapısının korunacağını hem de içinde bulunulan dönemin doğasına uygun önlemler alınacağını ifade edildi.

Artan hammadde fiyatlarından dolayı yüksek maliyetle elektrik üreten santrallerin kapanmasının Türkiye’nin arz güvenliğini sekteye uğratabileceği aktarıldı.

Bu durumun tüketiciler için hem maliyet hem de olası kesintiler anlamına gelebileceği ifade edildi. Bu duruma izin verilemeyeceğinin altını çizildi. Azami uzlaştırma fiyat mekanizması ile piyasadaki dengenin gözetileceğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Yılmaz tarafından yapılan yazılı açıklamada EPDK’nın azami uzlaştırma fiyatları belirtildi. (MWh başına) doğal gaz santralleri için 4.500 TL, ithal kömürü santralleri için 2750 TL, yerli kömür santralleri için 2050 TL ve yenilenebilir kaynaklar için 1540 TL olarak belirlendiği aktarıldı. Serbest piyasada oluşan bedeller ile azami uzlaştırma fiyatları arasındaki farkın destekleme bedeli olarak kaynak bazlı destekleme havuzunda toplanacağı ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın