Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK Başkanı Duyurdu: Şirketlerin İade Süreci Başladı

EPDK Başkanı Yılmaz, AUF mekanizması ile yürütülen soruşturma kapsamında şu ana kadar şirketlerden milyarlarca liralık ödeme alındığını açıkladı. İşte detaylar;
EPDK Başkanı Duyurdu: Şirketlerin İade Süreci Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Azami Uzlaştırma Fiyat (AUF) mekanizması kapsamında şirketlerin geri ödeme sürecinin başladığını açıkladı. Yılmaz, şu ana kadar şirketlerden yaklaşık 1 milyar lira tahsil edildiğini de bildirdi.

EPDK, geçen hafta kurumun ikili anlaşmalar kapsamında sehven ya da kasıtlı olarak Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.’ye (EPİAŞ) yapılan gerçek dışı bildirimler sebebi ile 40 şirkete idari soruşturma açılmasına karar vermişti.

Soruşturmanın sonucunda, şirketlerin 10 milyar 208 milyon 222 bin 680 lira geri ödeyeceği söylenmişti. Yılmaz’ın görüşlerine de yer verilen açıklamada 40 şirketin söz konusu meblağı ödeyeceği ve idari soruşturmanın ayrıca yürütüleceği yer aldı.

Basında Yer Alan Haberler Gerçek Dışı

Yılmaz, basında AUF mekanizması için yürütmeyi durdurma kararı çıktığı yönünde yer alan haberlerin gerçek dışı olduğunu savundu. Böyle haberlere itibar edilmemesi gerektiğini, AUF konusunda hukuki açıdan tereddütlerinin bulunmadığını kaydetti.

Şirketlerin büyük kısmının geri ödeme sürecinin başladığı söyledi. Şu ana kadar ise şirketlerden toplamda 1 milyar liraya tutarındaki yaklaşan kısmın tahsil edildiğinin bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Geçen hafta alınan kararın üzerinden bir hafta bile geçmediğine dikkat çeken Yılmaz, 1 milyar liraya yaklaşan bir kısmın şimdiden tahsil edildiğini vurguladı.

Bu Bir Ceza Değil, Haksızca Alınmış Meblağın Geri İadesi

Yılmaz, “Şu unutulmamalı: Bu bir ceza değil haksızca alınmış bir meblağın geri iadesi. Ödemeye yanaşmayan şirket olursa EPİAŞ’taki alacaklarından ve teminatlarından keseceğiz.” ifadelerini kullandı.

Şirketlerin bahsi geçen rakamları ödemek zorunda olduğuna işaret ederek, “Birileri inanmak istemeyebilir ama 11 milyar lirayı aşan bu meblağ AUF havuzundan bütün tüketicilerin maliyetlerinde düşüş anlamına geliyor.” diyerek düşüncelerini sundu.

Şirketlerin bundan sonraki süreçte AUF konusu için de en az EPDK kadar hassas davranması gerektiğini söyleyerek talepte bulundu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.