Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK Başkanı: 40 Milyar Lira Vatandaşın Cebinde Kalacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yılmaz, bedelsiz doğal gaz kullanımı hakkında konuşarak 40 milyar liranın vatandaşın cebinde kalacağını söyledi.
EPDK Başkanı: 40 Milyar Lira Vatandaşın Cebinde Kalacak
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan ücretsiz doğal gaz desteğine ilişkin karar bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz konuya dair konuşarak bedelsiz doğal gaz faturası uygulamasına ilişkin esasların tüm aboneler için titizlikle ele aldıklarını söyledi.

EPDK Başkanı Yılmaz, Türkiye’nin enerjide tarihi günler yaşadığını belirterek, yerli doğal gazın sadece tüketicilerin yüzünü güldürmekle kalmayacağını vurguladı.

“40 Milyar Lira Vatandaşın Cebinde Kalacak”

Dağıtım şirketlerinin gerekli hassasiyeti ve özeni göstererek vatandaşlara hizmet vereceğini açıkladı. Bedelsiz kullanım ve akabinde uygulanacak indirimle birlikte yaklaşık 40 milyar liranın vatandaşın cebinde kalacağını söyledi.

Yılmaz, 24 Nisan 2023 tarihinden sonra hatalı olarak tahakkuk ettirilen faturaların iptal edileceği ve varsa fazladan tahsil edilen tutarların aboneye iade edileceği bildirildi. Şirketlerin faturanın iptalinden itibaren en geç 3 iş günü içerisinde aboneye nakden iade etmekle yükümlü olacağını kaydetti.

EPDK Başkanı Yılmaz, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle doğal gaz faturalarının tahakkuk ve tahsilatı ertelenen konut, ibadethane ve cemevi abonelerine tahakkuk ettirilecek ilk faturalarındaki tüketimlerinin 30 günlük kısmının Bakanlık bütçesinden karşılanacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Doğal gaz tüketiminden indirilecek 25 metreküpe kadar olan kısmın her bir sayaç esas alınarak belirleneceğini söyledi.

Faturalandırma dönemi içerisinde sayaçtan ölçülen tüketimin 25 metreküpe ulaşmaması halinde 25 metreküpten eksik kalan miktar sonraki dönemlerde indirime konu edilmeyeceğini kaydetti.

Yılmaz, ön ödemeli sayaç kullananlara yönelik açıklama yaparak “ Merkezi ısıtma sistemi müşterilerine alacak olarak yansıtılan miktar veya tutarın tümü tüketici tarafından yapılacak ilk doğal gaz kredisi alım işleminde, dağıtım şirketi tarafından bedelsiz kredi olarak yüklenecek” dedi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın