Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EPDK Akaryakıt ve Enerjideki Yükümlülükleri Erteledi

EPDK, deprem sonrası akaryakıt ikmalinde ve enerjide sorun yaşanmaması için devreye girdi. İstasyon ve şirketlerin yükümlülüklerinin 1 ay ertelendiği duyuruldu.
EPDK Akaryakıt ve Enerjideki Yükümlülükleri Erteledi
Yorum

Ülkeyi ve dünya gündemini derinden sarsan Kahramanmaraş depremine ilişkin bakanlıklardan ve kurumlardan art arda açıklamalar geliyor. Son açıklama, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) geldi.

EPDK tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve Doğu, Güney Doğu ve Akdeniz Bölgelerinde olmak üzere toplam 10 ile yayılan depremin ardından akaryakıt ikmal sorununun yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alındığı duyuruldu.

Bu kapsamda, akaryakıt istasyonlarının yükümlülüklerinin 1 aylığına ertelendiği şu ifadelerle ilan edildi:

“Depremden zarar gören ya da etkilenen bütün akaryakıt istasyonlarının otomasyon sistemlerine ilişkin mevzuattan kaynaklanan yükümlülükleri 30 gün süre ile ertelenmiştir.”

Enerji Şirketlerinin de Yükümlülükleri Ertelendi

Akaryakıt istasyonlarının yanı sıra enerji şirketlerinin de yükümlülüklerinin 1 ay süre ile ertelendiği açıklandı.

EPDK açıklamasında, “Bölgedeki görevli tedarik şirketleri, üretim santralleri ve OSB’lere ait enerji şirketlerinin avans ödeme, dengesizlik ve teminat yükümlülükleri 30 gün süre ile ertelenmiştir. Kurum olarak depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz” denildi.

EPDK tarafından yapılan açıklamada, deprem bölgesinde olası akaryakıt ikmali sorununun göz önüne alındığının altı çizildi.

Benzer şekilde elektrik kesintisi sorununun da yaşanmaması için ilgili dağıtım ve tedarik şirketleriyle kontak halinde olunduğu açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu