Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez Açıkladı: Enerji Altyapısında Ciddi Hasar Var

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevre illere sirayet eden depremin yarattığı hasara ilişkin Bakan Dönmez’den açıklama geldi.
Bakan Dönmez Açıkladı: Enerji Altyapısında Ciddi Hasar Var
HABER GİRİŞ

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve çok sayıda il ve çevre ülkeyi etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından bakanlar, deprem bölgesine gitti. Adana’daki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, depremde enerji hatlarında hasar meydana geldiğini paylaştı.

Bakan Dönmez, “Gerek elektrik iletim hatlarında ve nakil hatlarında gerekse doğal gaz iletim ve dağıtım hatlarında hasarlar var” şeklinde ifadede bulundu.

Depremin yaşandığı andan itibaren ekiplerin harekete geçtiğini ve hasar gören binalarda arama kurtarma çalışmalarına yoğunluk verildiğini söyledi.

Çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Maalesef bu depremde enerji altyapılarımızda da ciddi hasarlar var. …En büyük hasarlarımızdan birisi de merkez üssüne yakın Türkoğlu ilçesinde doğal gaz ana iletim hattımızda bir kopma meydana geldi. Bu hattımız Maraş başta olmak üzere Gaziantep, Hatay ve Kilis’e doğal gaz taşıyan ana iletim hattımız. An itibarıyla tabii bu illerimizde kesintiler yaşanabilir” dedi.

30 Trafo Merkezinde Problem Var

Enerji nakil hatlarında da hasar yaşandığını kaydeden Dönmez, Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’ye (TEİAŞ) ait yaklaşık 30 trafo merkezinde problem yaşandığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Hattaki hasarın giderilmesi için ekiplerin devreye girdiğini söyleyerek, “Mobil santrallerimizi bölgeye sevk ettik. Özellikle hastane, aşevi, fırın gibi tesislerde doğal gaz ve enerjiyi gerek CNG taşıma yöntemiyle gerekse mobil jeneratörlerle sağlamaya çalışacağız” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.