Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Engelliye Yok Denilmişti Bakanlıktan Araç Açıklaması Geldi

Tasarruf ve vergi reformu kapsamında alınan yeni kararlar eleştirilere konu olurken, bugün Şimşek’in gündem olan makam aracına dair açıklama geldi.
Engelliye Yok Denilmişti Bakanlıktan Araç Açıklaması Geldi
HABER GİRİŞ

Engelli vatandaşlara sağlanan özel tüketim vergisi (ÖTV) muafiyetli araç alım hakkının kaldırılacağı bu hafta sonu kamuoyunun gündemine düştükten sonra bugün gelen makam aracı haberi tartışmalara konu oldu.

Sözcü’nün “Al sana tasarruf!” başlığıyla paylaştığı haberde, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 16 milyon lira değerindeki S400 model Mercedes marka zırhlı makam aracı ve bakanlık bürokratlarının aldığı çifte maaşlar gündeme geldi.

Haber sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Basın açıklamasında, söz konusu gündemin bilgi ya da haber niteliği taşımadığı, “ciddiyetten uzak, siyasi kaygılarla kurgulanmış bir yanıltmaca olduğu” ifade edildi.

Açıklamada, “Devletimizin sadece en üst makamları ‘güvenlik gerekçesi’ ile zırhlı araçlara binmektedir. Tasarruf genelgesinde en üst düzey devlet personeli yani bakanlarımızın makam araçları bahse konu zorunlu nedenlerden dolayı kapsam dışında tutulmuştur” denildi.

Haberde ismi verilen bakanlık bürokratlarının aldığı çifte maaşlarla ilgili ise “Gazetenin ‘çifte maaş’ dediği durum; çifte sorumluluk, çifte görev kaynaklıdır” şeklinde açıklama yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık açıklamasına ek olarak Bakan Şimşek de konuya ilişkin yorumda bulundu. Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden şöyle konuştu:

Mehmet Şimşek Twitter 25.06.2024
Kaynak: X/memetsimsek

CHP Eleştirisine Destek Çıktı

Bakan Şimşek, makam aracı ve yardımcılarının çifte maaşlarının yanı sıra dün CHP’nin gölge kabinesi ile yaptığı görüşmeye dair de gelen eleştirilere yanıt verdi.

Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden AKP’li Faruk Çelik’in, “CHP heyetinin açıklamalarından bir talimat listesi ile görüşmeye gittikleri anlaşılıyor. Burada bir rol karmaşası yaşandığı açık” şeklindeki CHP’yi eleştiren gönderisini paylaştı.

Konuya ilişkin ayrı bir açıklama paylaşarak, CHP heyeti için “Görüşmeye ilişkin kamuoyuna yönelik mesajlarının tribün ve taraftar kaygısıyla verilmiş olduğunu izledik. Umarım bu tutum ve yaklaşım diyalog ve normalleşme ruhunu zedelemez” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın