Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyonun Ardından İngiltere Fabrika Siparişleri de Şaşırttı

Sabah açıklanan enflasyon verilerinin ardından İngiltere’nin beklenen CBI raporu yayımlandı. Fabrika siparişleri 2 yılın düşüğüne geriledi.
Enflasyonun Ardından İngiltere Fabrika Siparişleri de Şaşırttı
HABER GİRİŞ

İngiliz Sanayi Konfederasyonu (CBI), Mart ayı için beklenen raporunu yayımladı. CBI anketinin toplam sipariş defteri dengesi, bir önceki aydaki eksi 16’dan eksi 20’ye düştü.

Okuma, Şubat 2021’den bu yana en düşük seviye olurken eksi 15 olan piyasa beklentilerinin altında kaldı. Ayrıca ihracat siparişleri eksi 23 seviyesinde gerçekleşti.

İngiliz imalatçıların enflasyon beklentilerinin göstergesi olarak bilinen okuma ise Şubat’taki 40’dan 25’e geriledi. Bu, bir yılın en düşük okuması oldu. Ancak düşüşe rağmen tarihi yüksek seviyelerde kaldı.

CBI Baş Ekonomist Yardımcısı Anna Leach, ankete ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

“Düşen üretim ve daha yumuşak sipariş defterleri, Birleşik Krallık üretimi için zorlu talep ortamını vurguluyor. Girdi maliyetlerindeki bir miktar gevşeme ile birlikte bu, önümüzdeki çeyrek için satış fiyatı beklentilerinde belirgin bir zayıflamayı besliyor gibi görünüyor.”

GCM Yatırım Banner

Öte yandan CBI Baş Ekonomisti Alpesh Paleja, bu sabah açıklanan ve beklentiden yüksek gelen enflasyon hakkında yorumuyla gündeme geldi.

“Şubat ayında enflasyon yükselirken, toptan enerji fiyatlarının düşmesi sayesinde önümüzdeki aylara ilişkin görünüm daha olumlu görünüyor. Ancak bu yıl enflasyonun düşmesini beklerken, yurt içi fiyat baskılarındaki sıkılık, İngiltere Merkez Bankası’nın yakından takip edeceği bir konu. Önümüzdeki aylarda daha fazla düşüşe rağmen, bu yıl hem hanehalkı hem de işletmeler için yüksek enflasyon ortamı olarak kalacak.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.