Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enflasyon Rakamları Sonrası Kasım Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu

TÜİK tarafından duyurusu yapılan Ekim ayı enflasyon rakamlarının ardından, Kasım ayında uygulanacak olan kira artış oranı da netleşmiş oldu.
Enflasyon Rakamları Sonrası Kasım Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından haftanın beklenen verisi enflasyon rakamları açıklandı. Ekim ayına ilişkin enflasyon rakamlarının ardından, bu ay uygulanacak olan kira artış oranı da belli oldu.

Gelen rapor sonrası Kasım ayında iş yeri kiralarında uygulanacak tavan zam oranı yüzde 54.26 olarak gerçekleşti. İş yerlerini kiralarında uygulanan zam tavanı ise enflasyondaki on iki aylık ortalamalara göre belirleniyor. Ekimde bu rakam yüzde 54.26 olmuştu.

Daha önce yapılan düzenleme ile kira artış oranlarına yüzde 25’lik sınır getirilmişti. Bu düzenleme 1 Temmuz’da tekrar uzatılmıştı ve uygulama 2 Temmuz 2024’e kadar devam edecek.

Yüzde 25’lik zam sınırı sadece konut için geçerli olurken, iş yeri kiraları için böyle bir sınır bulunmuyor. TÜİK bugün açıkladığı enflasyon raporunda, tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,36 oranında arttığını bildirdi. Aylık bazdaki artış ise yüzde 3,43 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.