Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyon İvme mi Kaybediyor? Hakan Kara Açıkladı

Ekonomist ve eski TCMB Başekonomisti Hakan Kara, sosyal medya üzerinden yaptığı enflasyon yorumuyla dikkatleri üzerine çekti. Detaylar haberin içerisinde;
Enflasyon İvme mi Kaybediyor? Hakan Kara Açıkladı
HABER GİRİŞ

Ekonomist ve eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, ekonomiye dair yaptığı değerlendirmelerle gündemi belirlemeye devam ediyor. Resmi sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı Prof. Dr. Kara’nın son enflasyon yorumu ise dikkat çekti.

Kara, sosyal medya platformu X üzerinden TCMB’nin İktisadi Yönelim Anketi’nden bir grafik paylaşarak enflasyona dair önemli bir tespitte bulundu.

Paylaşımında, “Şirketlerin fiyat artırma eğilimlerindeki yavaşlama, enflasyonda ivme kaybının başladığına işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

Bu tespitin yanı sıra, asgari ücretin enflasyon üzerindeki etkisi ve artıp artmaması gerektiği konusunda gelen bir soruya ise Kara, şu şekilde cevap verdi.

Hakan Kara X Hesabı Enflasyon Yorumu
KAYNAK: X/@ali_hakan_kara

“Ücretlerin enflasyondaki rolü sektöre göre değişir. Sanayide birçok alanda önemi düşüktür. Öte yandan lokanta, eğitim, yazılım gibi sektörlerde en başa yazabiliriz.”

GCM Yatırım Banner

TCMB bugün 2024 yılı Haziran ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi sonuçlarını yayımladı. Sonuçlaraa göre Haziran’da mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA) aylık bazda  1,9 puan azalarak 100,5 seviyesinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.