Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyon Faizi Tetikleyecek! TCMB’nin Şahin Hamlesi Kapıda

Capital Economics bugün açıklanan enflasyon verilerini değerlendirerek, Merkez Bankası'nın faiz artışı kararı alacağını öngördü. Detaylar haberde;
Enflasyon Faizi Tetikleyecek! TCMB’nin Şahin Hamlesi Kapıda
HABER GİRİŞ

Capital Economics bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini değerlendirdi. Türkiye’nin Mart ayı enflasyonundaki artışın yüzde 68,5’e ulaşmasının, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) Nisan sonundaki toplantısında faiz artışına gitmesine sebep olacağını belirtti.

Enflasyondaki yükselişin TCMB üzerinde faiz artırımı baskısını sürdüreceğini ileri süren kurum, Merkez Bankası’nın ay sonunda 250 baz puanlık faiz artışı yaparak yüzde 52,50’ye çıkaracağına ilişkin tahminini koruduğunu belirtti.

Enflasyonun Şubat’taki yıllık yüzde 67,1 seviyesinden Mart’ta yüzde 68,5’e yükseldiğini ancak yüzde 69,1 olan yükseliş yönündeki konsensüs tahmininin biraz altında kaldığını bildirdi. Aylık bazda ise tüketici fiyatlarının yüzde 3,2 arttığı anımsatıldı.

Bunun son üç aydaki en küçük aylık artış olduğuna dikkat çekilerek, Ocak’taki asgari ücret artışının etkisinin enflasyon rakamları üzerinden büyük ölçüde kalktığı öngörüldü. Ancak politika yapıcıların ulaşmaya çalıştığı tek haneli enflasyonun tutarlı olmaktan uzak olduğu da kaydedildi.

Capital Economics Türkiye’deki son enflasyon rakamlarının, daha fazla parasal sıkılaşmanın beklendiğini ve maliye politikasının sıkılaştırılması için daha uyumlu bir çabaya ihtiyaç duyulacağını gösterdiğini yineledi.

GCM Yatırım Banner

İkinci açıdan incelendiğindeyse kurum, yerel seçimin hafta sonu yapılmasının politika yapıcıların bütçelerini sıkılaştırmaları önündeki engeli ortadan kaldırabileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın