Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enflasyon Darbesi Walton Ailesinin Servetini Eritti

ABD’li perakende devi Walmart’taki düşüş dünyanın en zengin ailelerinden olan Waltonların servetini eritti. Aile, servetinde 11,4 milyar dolar gerileme yaşadı.
Enflasyon Darbesi Walton Ailesinin Servetini Eritti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin en büyük perakende satış zincirlerinden Walmart, hisse başı kârlılık oranında düşüş beklentisi açıkladıktan sonra New York’taki işlemlerde düşüş yaşadı.

Şirket hisseleri yüzde 7,6 oranında düştü. Şirket, 2 ay önce yaptığı tahminde hisse başına kârlılığın yalnızca yüzde 1 düşeceğini açıklamıştı.

Dünya çapında şubeleri olan Walmart’ın sahibi Walton ailesinin serveti 11,4 milyar dolar eridi.
Şirketin kurucusu Sam Walton’ın Walmart’ı indirim kültürüne göre inşa etme hamlesi resesyon dönemlerinde bile hisseleri desteklemişti.

Walton ailesinin serveti Bloomberg milyarderler endeksi verine göre yılbaşından bu yana yüzde 11 oranında gerileyerek yaklaşık 199,3 milyar dolara indi.

Shopify da Düşüş Yaşadı

Walmart’ın yanı sıra bu yıl başka devler de hisselerinde sert düşüş yaşadı. Kanadalı e-ticaret şirketi Shopify CEO’su Tobi Lutke’nın pandemi sonrası toparlanma öngörüsü karşılık bulmadı.

Şirket çalışanlarının yaklaşık yüzde 10’u işten çıkarıldı. İşten çıkarmaların ardından Shopify’ın hisseleri yüzde 14 düştü.

Sene başından bu yana şirket hisseleri yüzde 77’ye geriledi. Lutke, net servetinde 383 milyon dolar kayıp yaşadı.

Walmart’a Enflasyon Darbesi

ABD’li perakende devi Walmart, dün 2023 yılına yönelik kâr beklentilerini düşürdüğünü açıklamıştı.

Şirket, ikinci çeyrekte hisse başına kazançta yüzde 8 ila 9 civarında düşüş tahmini yaptı. Yıl genelinde ise hisse başı kârlılığında yüzde 11 ila 13 arasında düşüş öngördü.

Düşüş tahminlerinde enflasyon gerekçe gösterildi. Gıda sektöründeki enflasyonun çift haneli rakamlara ulaşması ve fiyatların ilk çeyreğin sonundan daha yüksek seviyelere tırmanmasına dikkat çekildi.

Walmart Başkanı ve CEO’su Doug McMillon, gıda ve yakıt enflasyonunda yukarı yönlü seyrin müşterilerin harcamalarını olumsuz etkilediğini paylaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu