Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Walmart’a Enflasyon Darbesi: Kâr Tahminleri Düştü!

ABD’nin en büyük şirketlerinden biri olan Walmart, 2023 yılına yönelik kâr beklentilerini düşürmesiyle gündemde. Nedeni ise enflasyon!
Walmart’a Enflasyon Darbesi: Kâr Tahminleri Düştü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya çapında şubeleri olan ABD’li perakende satış zinciri Walmart, enflasyonu gerekçe göstererek kâr beklentisini revize etti. ABD’de enflasyon Haziran’da yüzde 9,1’le 41 yılın yeni rekorunu kırarken dev şirket, yaşanan fiyat artışlarına dikkat çekti.

Şirket, ikinci çeyrekte hisse başına kazançta yüzde 8 ila 9, yıl genelinde ise yüzde 11 ila 13 arasında düşüş öngördü.

Revizenin en büyük nedenini gıda sektöründeki enflasyonun çift haneli rakamları görmesine bağladı. Fiyatların, ilk çeyreğin sonundan daha yüksek seviyelere çıkmasına vurgu yaptı.

Walmart Başkanı ve CEO’su Doug McMillon, artan gıda ve yakıt enflasyonu seviyelerinin müşterilerin harcamalarını etkilediğini söyledi.

Zorlu kategorilere karşın iyi bir ilerleme kaydedilse de giyim için daha fazla indirim gerektiğini aktardı.

Kalan yarıda genel ürünler üzerinde daha fazla baskı bekledikleri konusunda uyaran McMillon, bununla birlikte okul malzemelerindeki ilk satışlardan cesaret aldıklarını ekledi. 24 ülkede 10 binden fazla mağazası olan Walmart, enflasyonun maliyetleri, nakliye süreçlerini etkilediğini belirtti.

Ancak şirket stoklarını, tedarik zinciri maliyetlerini ve depolama faaliyetlerini enflasyona göre yönetme konusunda aşama kaydettiği bilgisini de paylaştı. Ayrıca enflasyonun müşterilerin harcama alışkanlıklarını değiştirdiğini vurguladı.

Hisseleri son olarak 132,02 dolardan kapanan şirketin, ikinci çeyrekte,8 milyar dolarlık dalgalanma yaşayabileceği tahmin edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu