Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Walmart’a Enflasyon Darbesi: Kâr Tahminleri Düştü!

ABD’nin en büyük şirketlerinden biri olan Walmart, 2023 yılına yönelik kâr beklentilerini düşürmesiyle gündemde. Nedeni ise enflasyon!
Walmart’a Enflasyon Darbesi: Kâr Tahminleri Düştü!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya çapında şubeleri olan ABD’li perakende satış zinciri Walmart, enflasyonu gerekçe göstererek kâr beklentisini revize etti. ABD’de enflasyon Haziran’da yüzde 9,1’le 41 yılın yeni rekorunu kırarken dev şirket, yaşanan fiyat artışlarına dikkat çekti.

Şirket, ikinci çeyrekte hisse başına kazançta yüzde 8 ila 9, yıl genelinde ise yüzde 11 ila 13 arasında düşüş öngördü.

Revizenin en büyük nedenini gıda sektöründeki enflasyonun çift haneli rakamları görmesine bağladı. Fiyatların, ilk çeyreğin sonundan daha yüksek seviyelere çıkmasına vurgu yaptı.

Walmart Başkanı ve CEO’su Doug McMillon, artan gıda ve yakıt enflasyonu seviyelerinin müşterilerin harcamalarını etkilediğini söyledi.

Zorlu kategorilere karşın iyi bir ilerleme kaydedilse de giyim için daha fazla indirim gerektiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Kalan yarıda genel ürünler üzerinde daha fazla baskı bekledikleri konusunda uyaran McMillon, bununla birlikte okul malzemelerindeki ilk satışlardan cesaret aldıklarını ekledi. 24 ülkede 10 binden fazla mağazası olan Walmart, enflasyonun maliyetleri, nakliye süreçlerini etkilediğini belirtti.

Ancak şirket stoklarını, tedarik zinciri maliyetlerini ve depolama faaliyetlerini enflasyona göre yönetme konusunda aşama kaydettiği bilgisini de paylaştı. Ayrıca enflasyonun müşterilerin harcama alışkanlıklarını değiştirdiğini vurguladı.

Hisseleri son olarak 132,02 dolardan kapanan şirketin, ikinci çeyrekte,8 milyar dolarlık dalgalanma yaşayabileceği tahmin edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.