Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyon Açıklandı Şimşek’e göre Dezenflasyon Süreci Başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek bugün açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Enflasyon Açıklandı Şimşek’e göre Dezenflasyon Süreci Başladı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Haziran 2024 dönemine ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 75’i aşan enflasyon artışı, Haziran’da yüzde 71,60 seviyesinde kaydedildi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise resmi X hesabı üzerinden enflasyon raporunu değerlendirdi.

Paylaşımına, “Dezenflasyon süreci başladı.” ifadeleriyle başlayan Şimşek, mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerini temsil eden enflasyon eğiliminin yıl sonu hedefiyle uyumlu olduğunu söyledi.

Enflasyonun aylık bazda yüzde 1,64’lük artış kaydettiğini anımsatan Şimşek, bunun aylık Haziran verisi olan yüzde 22’lik yıllıklandırılmış enflasyonu işaret ettiğini belirtti.

Finansal istikrar, sürdürülebilir cari açık, rezerv birikimi ve gri listeden çıkış gibi birçok alanda başarı elde ettiklerine vurguda bulunan Şimşek, “Elde ettiğimiz başarıyı programımızın ana hedefi olan dezenflasyonda da belirgin bir şekilde göreceğiz.” dedi.

Fiyat istikrarına ulaşana kadar programın kararlılıkla uygulanacağının altını çizerek, kalıcı refah artışının sağlanacağını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.