Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyon Açıklandı: Kira Zam Oranı Belli Oldu

TÜİK'in enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından Mart ayında geçerli olacak kira zam oranı belli oldu. İşte detaylar...
Enflasyon Açıklandı: Kira Zam Oranı Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Şubat ayına yönelik tüketici fiyat endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Böylece TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre belirlenen kira zam oranı belli oldu. Peki, Mart ayında kira zam oranı ne kadar oldu?

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre enflasyon Şubat’ta yıllık bazda 67,07, aylık bazda ise yüzde 4,43 arttı. On iki aylık ortalamalara göre yüzde 55,91 arttı.

Böylece iş yerlerine yapılacak kira zam oranı yüzde 55,91 oldu. Şubat ayında kira zammı yüzde 54,72 olmuştu.

Konutlarda Yüzde 25 Zam Sınırı Uygulaması Uzatılacak mı?

Konutlarda ise yüzde 25 kira zam sınırı uygulaması devam ediyor. 2 Temmuz 2024 tarihine kadar geçerli olacak yüzde 25 zam sınırı uygulamasının sonra ermesine 4 ay kaldı.

Vatandaş uygulamanın 2025 yılı için geçerli olup olmayacağını merak ederken Şubat aynın sonlarına doğru Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan açıklama gelmişti.

GCM Yatırım Banner

Bakan Tunç, “2 yıl önce fahiş kira artışları nedeniyle borçlar kanununa geçici bir madde eklendi. Süre bir yıl daha uzatıldı. Sürenin tekrar uzatılıp uzatılmayacağı Meclis’in takdirinde.” açıklamasında bulunmuştu.

Uygulama hakkındaki kararın günün şartlarına göre belirleneceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın