Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Şirketinden Dev Yatırım! Çin Merkezli Firma ile Anlaştı

Astor Enerji, Çin merkezli Sieyuan Electric Co Ltd ile imzaladığı milyon dolarlık anlaşmayı duyurdu. Detaylar haberde...
Enerji Şirketinden Dev Yatırım! Çin Merkezli Firma ile Anlaştı
HABER GİRİŞ

Yatırımlarıyla ön planda olan Astor Enerji A.Ş. (ASTOR),  Çin merkezli Sieyuan Electric Co Ltd ile imzaladığı anlaşmayı Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurdu.

Şirket tarafından yapılan açıklamada 2020 yılında Sieyuan Electric ile iş birliği kapsamında 170 kV yüksek gerilim kesicilerin Astor markası ile Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirdiğini hatırlattı. Prototip üretiminin gerçekleştiğini testlerden başarıyla geçtiği bildirildi.

Söz konusu iş birliği tecrübesinin genişletilmesine yönelik Sieyuan Electric’in portföyündeki, yüksek teknoloji gerektiren elektrik iletim sistemlerinde kullanılan stratejik yeni ürünlerin de know-how transferi yapılarak Astor markası ile yerli imkanlarla üretimi için gerekli çalışmaların başlatılmasına karar verildiği duyuruldu.

Bu aşamada Türkiye’de Astor markası altında “Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanları”nın, Ar-Ge çalışmaları, prototip üretimi ve gerekli tip testlerin tamamlanarak seri üretime geçilmesi için 07.12.2023 tarihinde sözleşme imzalandığı aktarıldı.

Bu kapsamda öngörülen yatırım bedelinin 25 milyon dolar olduğu bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Şirket yaptığı açıklamada yatırımların 2024 yılının yarısında tamamlanmasının, 2025 yılında ise tam kapasiteye geçilmesinin beklendiğini aktardı.

Ciroya Yıllık 50 Milyon Dolarlık Katkı Bekleniyor

Tam kapasiteye geçilmesiyle yatırımın, yıllık yaklaşık 50 milyon dolar tutarında ciroya olumlu katkı sağlaması bekleniyor. Ayrıca yurt içinde ve yurt dışında sahip olunan müşteri portföyünün daha da genişletilmesine katkı sağlayacağı bildirildi.

Açıklamada GIS Tipi Trafo Merkezleri’nin avantajları hakkında bilgilendirme yapıldı. Açık Şalt Tipi Trafo Merkezlerine (AIS) göre çok daha az alana kurulabildiği, arazi maliyetlerinde önemli tasarruflar sağlandığı aktarıldı.

Söz konusu yatırım ile henüz Türkiye’de imalatı olmayan Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanlarının da imalatıyla, GIS Tipi Trafo Merkezlerin tesisinde yer alan ana elektrik ekipmanların tamamının, ayrıca 170 kV-245 kV Mobil Trafo Merkezlerinin şirket tarafından üretilmiş olacağı bildirildi.

Sieyuan Electric ile şirket arasında enerji depolama sistemlerinin Astor markası ile üretimi konusunda iyi niyet anlaşması imzalandığı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.